Klimatske promjene će vjerojatno pogoršati moždani udar, migrene, Alzheimerovu bolest, epilepsije i multiplu sklerozu
Klimatske promjene vjerojatno će čak pogoršati stanja mozga kao što su moždani udar, migrena, Alzheimerova bolest, epilepsija i multipla skleroza, upozorava analiza 332 studije. Potencijalni učinci klimatskih promjena vjerojatno će biti značajni na niz neuroloških stanja.
Postoje jasni dokazi o utjecaju klime na neka stanja mozga, posebno moždani udar i infekcije živčanog sustava, ističu stručnjaci.
Klimatske varijacije za koje se pokazalo da utječu na bolesti mozga uključivale su ekstremne temperature (niske i visoke) i veće temperaturne varijacije tijekom dana - osobito kada su te promjene bile sezonski neobične.
Pokazalo se, da se učestalost moždanih udara povećava tijekom dana s visokim temperaturama ili toplinskim valovima. Dok su osobe s demencijom bile osjetljivije na uvjete povezane s temperaturom poput toplinskog udara ili hipotermije, kao i ranjiviji tijekom vremenskih nepogoda poput poplava ili šumskih požara.
Jednako tako, rizik od mnogih poremećaja mentalnog zdravlja povezan je s visokim temperaturama, dnevnim fluktuacijama temperature ili ekstremnom vrućinom i hladnoćom.
Valja spomenuti, da noćne temperature mogu biti osobito važne, jer više temperature tijekom noći mogu poremetiti san. Poznato je da loš san pogoršava brojna moždana stanja.
Izvor:
University College London