Sleep apneja povezana s oštećenjem područja mozga ključnih za pamćenje


Sleep apneja povezana s oštećenjem područja mozga ključnih za pamćenje

Opstruktivna sleep apneja, stanje koje uzrokuje niže razine kisika tijekom spavanja, povezana je s degeneracijom moždanih regija povezanih s pamćenjem oštećenjem malih krvnih žila u mozgu, sugerira nova studija.

Studija je otkrila da su promjene u mozgu snažno povezane s težinom pada razine kisika tijekom REM faze sna (rapid eye movement - brzo kretanje očiju). Valja istaknuti, da studija ne dokazuje da apneja za vrijeme spavanja uzrokuje ovu degeneraciju; samo pokazuje povezanost.

Opstruktivna sleep apneja nastaje kada se mišići grla opuste tijekom spavanja, blokirajući dišne ​​​​putove, uzrokujući da se osoba više puta budi kako bi disala. Ovaj poremećeni obrazac spavanja može sniziti razinu kisika, što zauzvrat može oštetiti male krvne žile u mozgu.

REM faza spavanja je faza u kojoj se javlja većina snova i povezana je s brojnim ključnim funkcijama u snu, uključujući konsolidaciju pamćenja i obradu emocionalnih iskustava.

Opstruktivna apneja u snu je poremećaj spavanja koji se pogoršava s godinama, a niska razina kisika tijekom spavanja može oštetiti sposobnost našeg mozga i tijela da pravilno funkcionira. Ova studija je otkrila da niske razine kisika uzrokovane opstruktivnom apnejom u snu, posebno tijekom REM faze sna, mogu biti povezane s kognitivnim padom zbog oštećenja malih krvnih žila u mozgu i utjecajem tog oštećenja na dijelove mozga povezane s pamćenjem.

Izvor:
Neurology