30.04.2024. 19:5706.09.2011. 21:55
| Prof. dr. sc. Robert Bernat, dr. med. | Klinika Magdalena
Poremećaje srčanog ritma (aritmije) možemo podijeliti prema frekvenciji na bradiaritmije (<60/min) i tahiaritmije (>100/min), a prema mjestu nastanka na supravenrikularne aritmije (nastaju u pretklijetkama) i na ventrikularne aritmije (nastaju u srčanim klijetkama).
Supraventrikularne artimije
Supraventrikularne ekstrasistole - preuranjene kontrakcije pretklijetki. Rijetko uzrokuju tegobe i mogu se javljati u potpuno zdravih osoba.
Supraventrikularna tahikardija - većinu čine ''kružne'' tahikardije, frekvencije 150-250/min koje su uzrokovane postojanjem dodatnog električnog ''snopića'' u srcu. Postojanje normalnog provodnog sustava i dodatnog snopa omogućuje ''kruženje'' aritmije u srcu. Kod akutnog napadaja aritmije, prekida se lijekovima, a može se izliječiti elektrofiziološkim ispitivanjem i ablacijom dodatnog ''snopa''.
Fibrilacija atrija - najčešća postojana aritmija u općoj populaciji. Rizik razvoja fibrilacije atrija raste s dobi. Nastaje zbog brzih (>300/min) i nepravilnih električnih impulsa u pretklijetkama. Navedeno povećava rizik nastanka ugruška u pretklijetkama u atrijima. Osim specifičnog liječenja aritmije, zahtijeva i liječenje lijekovima ''protiv zgrušavanja''.
Ventrikularne artimije
Ventrikularne ekstrasistole - preuranjene kontrakcije klijetki. Javljaju se kod potpuno zdravih osoba i kod bolesnika sa sa strukturnom bolesti srca. Često uzrokuju simptome preskakanje srca, a liječenje ovisi o uzroku i broju samih ekstrasistola u 24 sata.
Ventrikularna tahikardija - ozbiljna aritmija koja može ugroziti život bolesnika. Po definiciji se radi o više od tri ventrikulske ekstrasistole u nizu. Većinom se javlja u bolesnika sa srčanim bolestima (preboljeli infarkt ili slabost srčanog mišića), međutim može se javiti i u zdravih ljudi. U pravilu uzrokuju simptome kao preskakanje srca, bol u prsištu, gubitak svijesti. Liječenje uključuje elektrokardioverziju ili hitnu defibrilaciju, antiaritmike, ugradnju kardioverter defibrilatora i radiofrekventnu ablaciju. Kod ljudi bez bolesti srca imaju dobru prognozu i visok stupanj izliječenja ili antiaritmicima ili ablacijom.
Fibrilacija ventrikula - aritmija nastaje zbog brzih i nepravilnih električnih impulsa iz klijetki koja dovode do gubitka kontrakcije klijetki i srčanog aresta. Terapija je hitna reanimacija i defibrilacija, a nakon toga liječenje uzroka i kod određene skupine bolesnika ugradnja kardioverter defibrilatora.
Pacijenti s atrijskom fibrilacijom koji su doživjeli moždani udar imali bi velike koristi od ranijeg liječenja oralnim antikoagulansima, unutar četiri dana od moždanog udara, ukazuje nova studija. Osim toga, rani početak liječenja značajno je smanjio rizik od ponovnog moždanog udara zbog krvarenja ili blokade arterije.
26.06.2025. 14:5026.06.2025. 14:34
| Journal of the American Heart Association | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Godine 1970., osoba starija od 65 godina hospitalizirana zbog srčanog udara (infarkta miokarda) u SAD-u imala je oko 60% šanse da živa napusti bolnicu. Danas je stopa preživljavanja preko 90%, s još boljim ishodima za mlađe pacijente.