03.05.2024. 15:3211.07.2005. 00:00
| Mr. sc. Dean Delić, dr. med. | Cybermed d.o.o.
Febrilne konvulzije javljaju se u male djece, u dobi od 3 mjeseca pa do 5. godine života, a posljedica su povišene tjelesne temperature. Najčešće se javljaju za vrijeme naglog rasta temperature i nije utvrđen neki drugi uzrok. U otprilike 4% djece javljat će se ovakva vrsta napadaja, kod jednog od troje ovakvi napadaji će se ponavljati, a otprilike 5% djece s febrilnim konvulzijama u kasnijoj dobi će razviti epilepsiju. Liječenje febrilnih konvulzija je simptomatsko – primjenjuju se antipiretici u svrhu snižavanja povišene tjelesne temperature te uz to i kupanje djeteta. Ako se napadaji ponavljaju uz svako povišenje temperature, preporuča se profilaksa. U tu svrhu se daje diazepam, ali isključivo po preporuci liječnika.
Upale mozga (meningitis, encefalitis) mogu izazvati poneki epileptički napadaj tijekom trajanja bolesti zbog upalnog i kemijskog podražaja moždane kore.
Kontuzije mozga (nagnječenja) – zbog ozljede mozga često se može javiti poneki epileptički napadaj kao jedan od simptoma bolesti. Kasnije se više ne javlja, osim ako oštećenje mozga prilikom kontuzije ne uzrokuje pojavu epilepsije.
Moždani udar često može biti popraćen i epileptičkim napadajem koji ima sličan ishod kao i onaj prilikom nagnječenja mozga.
Metabolički poremećaji poput niske razine šećera u krvi, manjka kalcija i ostalih elektrolita te teška stanja kod oštećenja jetre i bubrega mogu izazvati epileptički napadaj.
Gama-aminomaslačna kiselina (GABA), aminokiselina je koja funkcionira kao glavni inhibitorni neurotransmiter koji može djelovati na mozak kako bi usporio ili zaustavio prijem određenih signala u mozak, što dovodi do mirnijeg i opuštenijeg stanja. Niske razine GABA u mozgu povezane su s neurološkim poremećajima i bolestima poput depresije, Alzheimerove bolesti ili epilepsije.
24.05.2025. 13:1724.05.2025. 13:01
| Journal of Neural Transmission | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Brazilski znanstvenici uspjeli su na životinjskom modelu pokazati da proces inzulinske rezistencije u mozgu utječe i na Alzheimerovu bolest i na epilepsiju te da bi mogao biti povezujući faktor između te dvije bolesti.