Rak mokraćnog mjehura - osnovne karakteristike bolesti
22.04.2015. 16:2922.04.2015. 10:36
Mokraćni mjehur je šuplji mišićni organ, kojem se veličina mjenja ovisno o ispunjenosti, a služi za pohranu urina (mokraće) prije nego što on napusti naše tijelo. Mokraćni mjehur leži iza preponskih kostiju u subperitonealnom vezivnom prostoru male zdjelice. Obujam mokraćnog mjehura iznosi oko 500 ml, a nagon za mokrenje se javlja pri 300 ml. Međutim, svjesno se mogu zadržavati i veće količine mokraće.
Rak mokraćnog mjehura najčešći je karcinom urinarnog sustava, s vrhuncem pojavnosti u sedmom desetljeću. Tri puta je češći u muškaraca nego u žena, a žene imaju lošiji ishod liječenja. Po učestalosti, rak mokraćnog mjehura se ubraja u četvrti najčešći karcinom u muškaraca i osmi najčešći karcinom u žena.
Ukupna incidencija raka mokraćnog mjehura kreće od 11 do 45 na 100.000 stanovnika. Procjenjuje se da se svake godine diljem svijeta rak mokaćnog mjehura dijagnosticira u oko 385.000 osoba.
Histološki se rak mokraćnog mjehura dijeli na rak prijelaznog epitela, rak pločastih stanica, adenokarcinom i rak malih stanica.
Karcinomi prijelaznog epitela čine 90 do 95 posto svih slučajeva raka mokraćnog mjehura. Dok karcinomi pločastih stanica čine oko 5 pet posto svih slučajeva raka mokraćnog mjehura. Inače, karcinom pločastih stanica povezan je sa shistosomozom. Na adenokarcinome otpada 1 do 2 posto slučajeva raka mokraćnog mjehura, a na karcinom malih stanica (small cell) gotovo 1 posto slučajeva raka mokraćnog mjehura.
Oko 75 posto karcinoma mokraćnog mjehura su površinski karcinomi koji zahvaćaju površinske slojeve unutarnje stijenke mokraćnog mjehura i ne prodiru u mišićni sloj. Za razliku od njih, invazivni karcinomi mokraćnog mjehura prodiru u mišićni sloj, i čine 20 posto karcinoma mokraćnog mjehura. Dok metastatski karcinomi mokraćnog mjehura čine 5 posto karcinoma mokraćnog mjehura. Rak mokraćnog mjehura obično metastazira u limfne čvorove zdjelice, pluća, jetru, kosti, nadbubrežnu žlijezdu i crijeva.
Također, treba spomenuti da je kod raka mokraćnog mjehura prisutan gubitak genetskog materijala na kromosomu 9q. Delecije kromosoma 17p (p53), 18q (lokus DCC), 13q (RB), 3p i 5q mogu se naći kod invazivnog raka mokraćnog mjehura.
Rak mokraćnog mjehura ima stopu izlječenja od preko 90% kada se rano otkrije, ali ima visoku stopu recidiva od 70%, što zahtijeva kontinuirano praćenje. Kasno otkrivanje često zahtijeva velike operacije poput uklanjanja mjehura nakon čega slijedi implantacija umjetnog mjehura ili korištenje vrećice za urin, što značajno smanjuje kvalitetu života pacijenta.
08.12.2024. 17:1208.12.2024. 16:52
| Society of Urologic Oncology | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Postoji nova nada za ljude koji se bore s uznapredovalim rakom mokraćnog mjehura, a koji ne reagiraju na prvu liniju terapije za raka mokraćnog mjehura, izvješćuje nova studija.