Vijesti


22.06.2020. 14:27 22.06.2020. 14:16 | Nacionalni stožer za civilnu zaštitu, Corriere Della Sera | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.

U Hrvatskoj 19 novozaraženih koronavirusom

Prema podacima iz Nacionalnog stožera za civilnu zaštitu, u Hrvatskoj je 19 novozaraženih novim koronavirusom SARS-CoV-2. Po jedna novooboljela osoba je iz Bjelovarsko-bilogorske županije, Šibensko-kninske županije, Dubrovačko-neretvanske županije, Međimurske županije i Koprivničko-križevačke županije. Devet novooboljelih su iz Zagreba, tri iz Osječko-baranjske županije, a dvije iz Zadarske županije.


21.06.2020. 15:57 21.06.2020. 15:47 | Nacionalni stožer za civilnu zaštitu, Corriere Della Sera | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.

Ukidaju se posjete u bolnicama u Osijeku, Splitu i Zagrebu

U posljednja 24 sata u Hrvatskoj je od COVID-19 oboljelo 18 osoba. Ukupan broj oboljelih je 2.317, a hosipitalizirano je 9 osoba. Zabranjuju se posjeti korisnicima domova za starije osobe u onim županijama u kojima ima novooboljelih. Također ukidaju se posjete u bolnicama u Osijeku, Splitu i Zagrebu. Uvodi se testiranje zdravstvenih radnika. Potvrđeno je da je u Zagrebu obolio učenik jedne škole.



20.06.2020. 12:58 20.06.2020. 12:39 | The Lancet Diabetes & Endocrinology | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.

Povišena razina hormona stresa može ukazivati ​​na ozbiljnost COVID-19

Povišene razine hormona stresa kortizola kod pacijenata s COVID-19 povezane su s povećanim rizikom od smrti, ukazuje nova studija. Smatra se, da bi se ova spoznaja mogla koristiti za identifikaciju COVID-19 pacijenata koji imaju veću vjerojatnost da će im biti potrebna intenzivna njega.


19.06.2020. 16:05 19.06.2020. 14:33 | Supportive and Palliative Care | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.

Vitamin D može ublažiti gastrointestinalne nuspojave kemoterapije

Poznato je da kemoterapija može imati brojne neugodne gastrointestinalne nuspojave poput gastrointestinalnog mukozitisa, bolne upale i ulceracije probavnog trakta, no, nova studija ukazuje da primjena vitamina D može pomoći u ublažavanju gastrointestinalnih nuspojava kemoterapije kao što je mukozitis probavnog trakta.



19.06.2020. 11:34 19.06.2020. 11:03 | The New England Journal of Medicine | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.

Potvrđena povezanost između krvnih grupa i rizika od COVID-19

Izgleda da težina COVID-19 može ovisiti i o krvnoj grupi, ukazuje nova studija. Naime, genetska analiza oboljelih od COVID-19, pokazala je da su pacijenti s krvnom grupom 0 više zaštićeni od težeg oblika bolesti, dok su, nasuprot tome, pacijenti s krvnom grupom A izloženi većem riziku od komplikacija COVID-19.