Kardiovaskularni čimbenici rizika akumulirani od djetinjstva povezani s lošijom funkcijom mozga kasnije u životu

Održavanje zdrave tjelesne težine, krvnog tlaka i kolesterola u granicama normale, kod djece, može pomoći u zaštiti funkcije mozga kasnije u životu, ukazuje nova studija. Inače, ovo je prva studija koja naglašava da kardiovaskularni čimbenici rizika nakupljeni od djetinjstva do srednje životne dobi mogu negativno utjecati na kognitivne funkcije kasnije u životu.
Prethodna istraživanja pokazala su da gotovo 1 od 5 osoba starijih od 60 godina ima barem blagi gubitak moždane funkcije. Poznato je da su kognitivni deficiti povezani s kardiovaskularnim čimbenicima rizika, poput visokog krvnog tlaka, pretilosti, dijabetesa tipa 2, pušenja, tjelesne neaktivnosti i loše prehrane, kao i depresije i niske razine obrazovanja.
Mnoge bolesti koje uzrokuju neurološki deficit, poput Alzheimerove bolesti, imaju dugu pretkliničku fazu prije nego što se počnu primjećivati njihovi simptomi, pa je pronalaženje veze između dječje pretilosti i drugih kardiovaskularnih čimbenika rizika važno za kognitivno zdravlje, ističu stručnjaci.
Rezultati ovog istraživanja pokazuju, da aktivno praćenje i prevencija čimbenika rizika za srčani udar i moždani udar, počevši od ranog djetinjstva, također može biti od velike važnosti kada je riječ o zdravlju mozga. Djeca koja imaju nepovoljne kardiovaskularne čimbenike rizika mogla bi imati koristi od rane intervencije i promjene načina života.
Izvor:
Circulation