Obilježen Svjetski dan AIDS-a


Obilježen Svjetski dan AIDS-a

U svijetu se već gotovo tri desetljeća 1. prosinca obilježava Svjetski dan AIDS-a, sa ciljem podizanja svijesti javnosti o infekciji HIV-om i AIDS-u, ali i radi  prevencije zaraze HIV-om, te dostupnosti terapije čijom se primjenom postiže gotovo normalno očekivano trajanje života zaraženih, kao u zdravoj populaciji.

U zadnjih pet godina u Hrvatskoj se prosječno bilježi oko 95 novodijagnosticiranih slučajeva infekcije HIV-om godišnje, što Hrvatsku, sa stopom od 22 zaražena na milijun stanovnika, svrstava među zemlje s niskom učestalošću infekcije HIV-om.

Europski prosjek u 2016. bio je 59 zaraženih na milijun stanovnika, ističu u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ).

U Hrvatskoj se bilježi porast novodijagnosticiranih slučajeva HIV-a među muškarcima koji prakticiraju spolni odnos s osobama istog ili oba spola, a slično je i u drugim europskim zemljama (porast od 33 posto u odnosu na 2004. godinu).

Drugi po zastupljenosti je visokorizičan heteroseksualni put prijenosa (26 posto), a razmjerno je malen udio osoba koje su se zarazile injektiranjem droga (5 posto).

Iako se postotak novootkrivenih osoba s infekcijom HIV-om, koje imaju i AIDS, smanjuje u odnosu na sve novootkrivene osobe kojima je dijagnosticirana ta infekcija, još je uvijek nepovoljno to što se značajan dio zaraza HIV-om (oko 40 posto) otkrije u kasnom stadiju infekcije ili kad je zaražena osoba već oboljela od AIDS-a.

Po podacima Registra za HIV/AIDS Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), u razdoblju od 1985. godine, kada su zabilježeni prvi slučajevi zaraze HIV-om u Hrvatskoj, do studenog 2017. godine evidentirana je ukupno 1521 osoba kojima je dijagnosticirana HIV infekcija, od čega ih je njih 496 oboljelo od AIDS-a. U istom je razdoblju od HIV/AIDS-a umrlo 262 osobe.

Tema ovogodišnjeg Svjetskog dana AIDS-a je "Pravo na zdravlje" i promoviranje važnosti jednakih prava na zdravlje za sve ljude diljem svijeta. To znači da svi, uključujući i ljude koje žive s infekcijom HIV-om, imaju pravo na prevenciju i liječenje, pravo donošenja odluke vezane za svoje zdravlje i pravo na život pun poštovanja i dostojanstva, bez diskriminacije.

Većina osoba zaraženih HIV-om su pripadnici marginaliziranih skupina u društvu, te ujedno osobe kojima se najčešće krši pravo na zdravlje.

U svijetu je 2016. godine s HIV infekcijom živjelo 36,7 milijuna ljudi, od čega je 1,8 milijuna bilo novootkrivenih slučajeva zaraze, a milijun ljudi umrlo je od posljedica AIDS-a.

Izvor:
HZJZ, Hina