Proljev, najčešći prvi simptom Crohnove bolesti, može varirati od blagog do teškog proljeva. Proljev ponekad može biti pomiješan sa sluzi, gnojem i krvlju. Mogu se pojaviti tenezmi (bolna potreba za pražnjenjem crijeva čak i kad je zadnje crijevo prazno) kao odgovor na upalu.
Grčevita bol u trbuhu, javlja u 7 od 10 slučajeva. Trbuh je na palpaciju bolno osjetljiv, a ponekad se mogu palpirati rezistencije u trbuhu. Područje boli ovisi o tome koji je dio probavnog trakta zahvaćen bolešću. Obzirom da Crohnova bolest najčešće zahvaća završni dio ileuma, bol se obično javlja u donjem desnom dijelu trbuha. Ponekad se Crohnova bolest može zamjeniti za apendicitis (upalu crvuljka). Bol varira od osobe do osobe, a naglo pogoršanje boli može ukazivati na komplikacije.
Gubitak tjelesne težine
Vrućica
Gubitak apetita
Umor
Bolne ulceracije u usnoj šupljini
Anemija, koja se javlja kod gubitka veće količine krvi.
Anorektalne fisure i fistule
Crohnova bolest je povezana i s nekim bolestima koje zahvaćaju druge dijelove tijela poput žučnih kamenaca, bubrežnih kamenaca, nedovoljne apsorpcije hranjivih tvari i amiloidoze. Kada Crohnova bolest uzrokuje razbuktavanje želučanocrijevnih simptoma, oboljeli može imati i artritis, episkleritis (upalu bjeloočnica), aftozni stomatitis, nodozni eritem (upalne kožne čvoriće na rukama i nogama) i gangrenoznu piodermu (plavocrvena ranjava mjesta na koži koja sadrže gnoj). U slučaju kad Crohnova bolest ne uzrokuje buktanje želučanocrijevnih simptoma oboljeli ipak može imati ankilozantni spondilitis (upalu kralježnice), sakroileitis (upalu zdjeličnih zglobova), uveitis (upalu unutrašnjosti oka) i primarni sklerozirajući kolangitis (upalu žučnih vodova).
Kod djece su česti klinički simptomi zastoj u rastu, zakasnjeli pubertet i nejasni povremeni febriliteti.
Postoje tri oblika Crohnove bolesti - primarno upalni oblik, koji nakon nekoliko godina evoluira u primarno stenozirajući ili opstruktivni, ili primarno penetrirajući ili fistulizirajući oblik bolesti. Ovi različiti klinički oblici zahtijevaju i različite terapijske pristupe.
Novo istraživanje ukazuje na snažnu vezu između upalne bolesti crijeva (IBD) i dijabetesa tipa 1, potičući liječnike da preispitaju brigu o pacijentima probirom za obje bolesti u ranoj fazi, posebno u visokorizičnim skupinama poput pacijenata s ulceroznim kolitisom.
14.09.2024. 22:4914.09.2024. 22:24
| Nature Communications | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Američki znanstvenici s University of Michigan istražiivali su odnos između nedostatka mangana i upalne bolesti crijeva (IBD) i otkrili da niske razine mikronutrijenata mogu pogoršati ozljede crijeva i upalu.