Od lijekova najčešće se koriste antidepresivi iz SIPPS skupine (paroksetin, fluoksetin), triciklički antidepresivi (klomipramin), IMAO i anksiolitici za kratkotrajnu kontrolu anksioznosti (alprazolam). Dužu upotrebu benzodiazepina potrebno je radi razvoja ovisnosti izbjegavati, ali se antidepresivi koriste kroz barem 8 do12 mjeseci uz oprezno i postepeno povećavanje doza. Farmakološki tretman kada god je moguće potrebno je kombinirati sa nekom od psihoterapijskih
Utvrđen je povoljan ishod u 75-90% slučajeva, a prisutno je i održavanje pozitivnih rezultata u dvogodišnjem praćenju nakon završetka tretmana ukoliko se kombinira farmakološki i kognitivno-bihevioralni tretman. Osobe sa tim poremećajem koje su obuhvaćene kognitivno-bihevioralnim tretmanom također rjeđe koriste psihotropne medikamente. U kontrastu osobe koje koriste medikamente u 80% slučajeva pokazuju poboljšanje, ali je isto tako prisutno ponovno pojavljivanje simptoma nakon njihovog ukidanja.
U zadnje vrijeme znanstvenici sve više prepoznaju bakteriju Bartonellu henselae kao novu prijetnju. Naime, pokazalo se da spomenuta bakterija koja je uzročnik bolesti mačjeg ogreba, također može uzrokovati i neuropsihijatrijske simptome te crvenkaste lezije kože slične strijama.
07.09.2020. 19:2107.09.2020. 18:42
| European Society of Endocrinology | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Izgleda da su pacijenti s tireoditisom, autoimunom upalom štitnjače, izloženi većem riziku od razvoja tjeskobe (anksioznosti), ukazuje nova studija. Jednako tako, pokazalo se da osobe s anksioznošću također mogu imati upalu štitnjače koja se može ublažiti uzimanjem tiroksina i nesteroidnih protuupalnih lijekova kao što je ibuprofen.
U okviru Cybermed.hr-a koriste se kolačići radi unapređenja sadržaja. Nastavljanjem pregledavanja ove stranice prihvaćate naše korištenje kolačića. Više informacija.