PTSP kod žena srednje životne dobi povezan s bržim kognitivnim propadanjem
Prema rezultatima nove studije, izgleda da je posttraumatski stresni poremećaj (PTSP) povezan s ubrzanim kognitivnim propadanjem kod žena srednje životne dobi.
Prema rezultatima nove studije, izgleda da je posttraumatski stresni poremećaj (PTSP) povezan s ubrzanim kognitivnim propadanjem kod žena srednje životne dobi.
U protekla 24 sata zabilježeno je u Hrvatskoj 1.488 novih slučajeva zaraze novim koronavirusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 8.577. Među njima je 344 COVID-19 pacijenta na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 13 pacijenata. Preminule su 2 osobe.
U posljednja 24 sata zabilježeno je u Hrvatskoj 1.454 novih slučajeva zaraze novim koronavirusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 7.901. Među njima je 349 COVID-19 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 13 pacijenata. Preminule su 3 osobe.
U zadnja 24 sata zabilježeno je u Hrvatskoj 1.794 novih slučajeva zaraze novim koronavirusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 7.141. Među njima je 312 COVID-19 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 12 pacijenata. Preminule su 4 osobe.
U protekla 24 sata zabilježeno je u Hrvatskoj 812 novih slučajeva zaraze novim koronavirusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 5.690. Među njima je 310 COVID-19 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 11 pacijenata. Preminulo je 7 osoba.
Pacijenti s Parkinsonovom bolešću koji nose mutacije LRRK2 ili PRKN mogu imati dulje vrijeme preživljavanja od onih bez ovih mutacija gena, ukazuju rezultati nove studije. Prisutnost mutacija SNCA ili GBA bila je povezana s kraćim preživljenjem.
Osobe s migrenom imaju poremećaj ravnoteže, koji je povezan sa strahom od padova, vrtoglavicom i kineziofobijom, ukazuju rezultati nove studije u kojoj su sudjelovale žene u dobi od 18 do 55 godina. Inače, migrena je povezana s vestibularnim simptomima i disfunkcijom ravnoteže.
Preko 80 posto pacijenata hospitalziranih zbog COVID-19 prijavilo je neurološke simptome, od kojih su najčešći glavobolja i anosmija (gubitak osjeta njuha). Također postoji sklonost povećanom zgrušavanju, a moždani udari opisani su kao komplikacija. Neki su pacijenti razvili neuropatije poput Guillain-Barreovog sindroma ili Parkinsonove bolesti.
U posljednja 24 sata zabilježeno je 57 novih slučajeva zaraze novim koronavirusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 5.498. Među njima je 297 COVID-19 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 7 pacijenata. Preminule su 3 osobe.
Nova studija pokazala je da visoke razine u krvotoku ključnog proteina koji je uključen u zgrušavanje krvi zvanog von Willebrandov faktor, mogu dovesti do lošijih ishoda za pacijentice s rakom dojke. Smatra se da će ovi rezultati pomoći liječnicima da bolje razumiju i liječe rak dojke kako bi smanjili rizik od po život opasnih krvnih ugrušaka i širenja raka kod pacijenata.