Rizici gubitka vida kod pacijenata koji koriste popularne agoniste GLP-1 izazivaju zabrinutost

Mali postotak pacijenata koji su uzimali iznimno popularne agoniste receptora glukagonu sličnog peptida-1 (GLP-1) iskusio je probleme s vidom, ali izravna uzročna veza s lijekovima nije utvrđena, pokazuju rezultati nove studije.
Valja istaknuti, da se studija usredotočila na devet pacijenata koji su imali problema s vidom tijekom korištenja agonista GLP-1, semaglutida i tirzepatida.
Rad je jedan od nekoliko u protekloj godini koji su dokumentirali probleme s vidom kod pacijenata koji koriste ove lijekove. Nekoliko pacijenata imalo je medicinsko stanje koje se naziva nearterijska prednja ishemijska optička neuropatija (NAION), neupalna bolest malih krvnih žila u prednjem dijelu vidnog živca. Stanje nastaje kada je opskrba vidnog živca krvlju nedovoljna, oštećujući živac i rezultirajući iznenadnim djelomičnim gubitkom vida koji je obično trajan.
Sedam od devet pacijenata imalo prezentaciju sličnu NAION-u; jedan je imao papilitis, što je upala glave vidnog živca; a jedan je imao stanje koje se zove paracentralna akutna srednja makulopatija, koja može uzrokovati slijepu pjegu u nečijem vidu.
Inače, ranije je utvrđeno da druge skupine lijekova, uključujući one za liječenje erektilne disfunkcije i lijekove protiv aritmija, uzrokuju nearterijsku prednju ishemijsku optičku neuropatiju (NAION) kod nekih pacijenata; što je dovelo do promjena označavanja lijekova.
Pacijentima, svi u 50-im i 60-im godinama, ovi su lijekovi prvenstveno propisani jer imaju dijabetes ili pretilost, kao i druge kardiovaskularne komorbiditete, koji sami po sebi mogu uzrokovati dijabetičku retinopatiju, zamućenje ili druge probleme s vidom.
Poruka pružateljima primarne zdravstvene zaštite je, ako vam se pacijent koji uzima jedan od ovih lijekova javi i kaže da postoji zamućenje ili gubitak vida, neka posjeti svog oftalmologa što je prije moguće. Možda se radi o fluktuaciji glukoze ili bi moglo biti nešto ozbiljnije.
Izvor:
JAMA Ophthalmology