U Hrvatskoj 2.244 oboljelih od COVID-19
U zadnja 24 sata nema novooboljelih od COVID-19 u Hrvatskoj, čime je ukupan broj oboljelih od COVID-19 i dalje 2.244. Do sada su testirane 62.422 osobe, od toga 940 u posljednja 24 sata.
U zadnja 24 sata nema novooboljelih od COVID-19 u Hrvatskoj, čime je ukupan broj oboljelih od COVID-19 i dalje 2.244. Do sada su testirane 62.422 osobe, od toga 940 u posljednja 24 sata.
Hidroksiklorokin i klorokvin, sa ili bez azitromicina ili klaritromicina, ne nude nikakvu korist u liječenju pacijenata s COVID-19, a umjesto toga povezani su s ventrikularnom aritmijom i višom stopom smrtnosti, pokazala je opservacijska studija koja je uključivala gotovo 100.000 pacijenata iz 671 bolnice.
Djeca mogu doživjeti akutnu srčanu dekompenzaciju (zatajivanje srca) zbog jakog upalnog stanja (višesistemski upalni sindrom u djece ili MIS-C) nakon infekcije novim koronavirusom SARS-CoV-2, ukazuje nova studija.
Primjena imunoterapeutika durvalumaba, check-point inhibitora usmjerenog na PD-L1, uz kemoterapiju koja se sastojala od pemetrekseda i cisplatina, poboljšava opću stopu preživljavanja bolesnika s neoperabilnim mezoteliomom pleure.
Analiza 14 studija ukazuje da snižavanje povišenog krvnog tlaka uz pomoć antihipertenziva, smanjuje rizik od razvoja demencije i slabljenja kognitivnih sposobnosti za 7 posto.
Prema izvješću talijanskih liječnika, izgleda da novi koronavirus SARS-CoV-2 može uzrokovati bolnu infekciju štitnjače. Naime, nakon infekcije novim koronavirusom došlo je do upale i povećanja štitne žlijezde u 18-godišnje pacijentice. No, stanje znano kao tireoiditis, potpuno se razriješilo u roku od tjedan dana nakon terapije prednizonom.
Novi krvni test koji otkriva lake lance neurofilamenta, mogao bi pomoći liječnicima da predvide hoće li u nekog pacijenata s multiplom sklerozom doći do pogoršanja bolesti. Naime, pokazalo se da oboljeli od multiple skleroze koji imaju viša razine spomenutog proteina, imaju veću vjerojatnost da će u njih doći do pogoršanja bolesti unutar jedne godine.
Izgleda da pretilost pogoršava COVID-19 te može dovesti do stvaranja smrtonosnih krvnih ugrušaka u plućima, ukazuje nova studija. Naime, pokazalo se da pretili pacijenti s COVID-19 imaju gotovo tri puta veći rizik od razvoja plućne embolije.
Multipla skleroza može uzrokovati slabost, bol, umor i probleme s vidom. No, prema novoj britanskoj studiji, izgleda da ona povećava i rizik od srčane bolesti i moždanog udara.