Nedovoljan san tijekom trudnoće povezan s neurorazvojnim rizicima kod potomaka
Prema rezultatima nove studije, trudnice koje ne spavaju dovoljno mogu biti izložene većem riziku da imaju djecu s neurorazvojnim poremećajima.
Gripa ili influenca je zarazna bolest dišnog sustava koju uzrokuju virusi. Katkada može biti teškog oblika i može uzrokovati životno ugrožavajuće komplikacije. Procjenjuje se da godišnje od gripe oboli 10-20% stanovništva.
Simptomi gripe su: vrućica, glavobolja, izraziti umor, suhi kašalj, bol u grlu, curenje nosa i bol u mišićima. Kod nekih, naročito djece, može biti prisutna mučnina, povraćanje i proljev.
Oboljela osoba širi virus kada kašlje, kiše ili govori ili pak poljupcem. Virus se može širiti i dodirom, npr. ako se rukom dotakne inficirana površina, a kasnije se dotakne vlastiti nos ili usta.
Trudnoća može povećati rizik od komplikacija gripe kao što je upala pluća. Trudnice češće završe u bolnici zbog komplikacija gripe nego žene koje nisu trudne. Razlog tome su vjerojatno promjene koje uzrokuje trudnoća u imunološkom sustavu. Najugroženija su pluća, ali isto tako i srce i osrčje. Nema uvjerljivih podataka koji bi ukazivali na to da će sama infekcija gripom, bez komplikacija, utjecati na fetus.
Ukoliko mislite da ste dobili gripu u trudnoći, najbolje je da se posavjetujete sa svojim liječnikom. Nastojite se što više odmarati i mirovati te unositi što više tekućine u organizam. Preporučeno je koristiti i vitaminske preparate, naročito vitamin C. Nemojte koristiti lijekove koje možete kupiti u apoteci bez recepta prije nego se posavjetujete s liječnikom, neke od njih nije dozvoljeno koristiti za vrijeme trudnoće.
Tekst priredio:
Danko Bljajić, dr. med.
Zadnja izmjena: 13.12.2010.