Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Autoimune bolesti

Klara987

Poštovani,
u alergološko-imunološkoj sam obradi,tridesetogodišnjakinja, zbog migrena i demijelinizacijskih lezija na mozgu. Od nalaza sam radila C3, C4, ANF, ENA, anti ds DNA, ANCA, LAC, kardiolipinsku AT, uk. IgE, te grupne i nutritivne alergene. Svi su u redu osim ANF koji je pozitivan, ANF titar 1:320, te ANF tip fluorescencije je točkasta. Reuma faktor je također negativan, likvor u redu.
Nalaze sam radila prije koji mjesec i tek sad su stigli, a meni se u medjuvremenu pojavio edem na srednjem prstu na nozi, vrlo bolno najviše ujutro, te bolovi u palcu na ruci i povremeno laktu, također najviše ujutro.
Budući da je lista čekanja malo duža, bila bih Vam zahvalna na Vašem mišljenju, dali trebam imati sumnju ili to što je ANF pozitivan ne mora značiti da je neka od autoimunih bolesti. Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
Lijepi pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Vaše tegobe sa zglobovima, i pozitivni ANF u titru od 1:320, te pozitivni RF, govore u prilog reumatoidnog artritisa. Ima i drugih varijanti bolesti koje idu s tim nalazma, ali sve je to reumatologija. Bilo bi dobro da ste na redu što prije.
No, ja sam pedijatar, i alergolog i klinički imunolog, a ne adultni reumatolog, pa bih ovdje stao.