Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

osip

frankamarta

Postovanje.
Imam dijete, curicu, stara je 8,5 mjeseci.
Rodena prirodnim putem,sve do sada je bilo u najboljem redu.
Dojim ju na zahtjev od rodenja.
Sa 6,5 mjeseci starosti poceli smo sa dohranom: tikvica,jabuka,kruska,palenta,proso itd.
U nedjelju sam joj uvela brokulu. Nakon toga se javljaju sitni crvenkasti pristici,ali pripisala sam to osipu od vrucine jer je divljala cijeli dan.
U ponedjeljak smo bili naruceni kod ped.za cijepljenje.
Pitala sam ju za osip koji je u meduvremenu postao smedkast i rasirio se po licu,genitalijama ,guzi i nogama.
Poslala nas je hitno na Rebro u hematolosko-onkolosku ambulantu,gdje ju je doktorica pregledala,poslala nas izvaditi krv.krvna slika je odlicna i iskljucuje njezinu pretpostavku da se radi o poremecaju broja trombocita. Dijagnoza je : Exanthema.
Rekla je da je najvjerojatnije rijec o alerg.reakciji na brokulu,iako je osip nespecifican za alergiju.
Od tada se osip ne povlaci a danas je jos jaci,rasirio se.
U pocetku mi je imala isti osip na mrkvu,ali puno manje zahvacenosti.
Opet,pedijatrica kaze da nije od hrane,da nije alergoloski osip,ali nas pusta da se to samo smiri i povuce.
Danas je rucala mrkvu,i pojacalo se.
Da li mislite da bi trebalo ipak napraviti alergotest jer su svi drugi,vanjski uzrocnici,sa nase strane otklonjeni.nisam mijenjala detergent,niti posteljinu,niti sredstva za ciscenje,sve je isto kao uvijek. nije imala temperaturu, niti virozu.
Hvala na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Nije niti od mrkve, niti brokule, već od jaja (najvjerojatnije).
Izgleda mi kao atopijski dermatitis i savjetovao bih da se učini alergološka obrada.