Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Astma?

mateo18

Poštovani,
dobili smo preporuku za vas od jedne obitelji koja kod vas dovodi curicu. Mi imamo isto problem sa sinom (3,8 godina) koji je svako malo bolestan a jos neznamo od čega točno boluje. Simptomi su otežano disanje, ružno kašljanje, jako otežano disanje kod malo napora. Čuje se jako fučkanje u plučima. Prvi puta se to pojavilo s godinu i pol rekli su nam da ima alergijski bronhitis i vec je onda dobio ventolin i fleksotid na koristenje, pa je potom bilo godinu dana i par mjeseca dobro, da bi sada posljednih 8 mjeseci svako malo, u 4. mjesecu ove godine je zavrsio u bolnici u Čakovcu i rekli su da ima predstadij upale pluca, nakon 3 dana je izasao iz bolnice, ali se mu vec za 2 tjedna opet pojavilo otezano disanje, poslali su nas u 7 mjesecu na alergijsko ispitivanje i rezultati su pokazali da je alergičan na ljesku, brezu i ambroziju pa smo sada opet ne sigurni dali je to sve od toga sto cvate ili nešto sasvim drugo, posljednih 3 mjeseca je u 2 navrata dobio injekciju za otvaranje disnih puteva, trenutno koristimu posljednih 2 tjedna fleksotid i ventolin i onda mu je dobro.
Molimo vas za vase stručno mišljenje.
Hvala.

LP

Darko Richter, dr. med.

Ima alsergijsku astmu, još tamo od doib 1,5 godine, i treba mu trajno Flixotide 50, 2×1 ii 2×2 potiska na Babyhaler. Ide se na najnižu djelotvornu dozu, a to je doza pri kojoj uopće više ne znate da ima astmu. Po potrebi, ako se ipak pogorša, ispomažete se Ventolinom, po 2 potiska svkaih 4 h, na Babyhaler, prema situaciji.
Ako mu Ventolin treba često, onda treba povisiti dozu Flixotidea-a, ili dodati salmeterol/formoterol (npr. kombinacijski lijekovi poput Seretide, Symbicort). No,očito je dobo uz čisti Flixotide, i nastavite te dalje.

mateo18

Hvala na odgovoru.
Da li se mozemo naruciti na pregled kod vas?

Darko Richter, dr. med.

Možete. Redovni su termini slobodni od druge polovice siječnja.

luluvi3

Poštovani,
molim Vas za malu pomoć.

Radi se o dječaku 7 godina starom, 26 kg, 128 cm visok. Dg.: Pretežno alergijska astma

Prva bronhoopstrukcija je nastupila 10/2016, nakon toga povremeno suhi podražajni kašalj i "sviranje" u prsima, gdje je u terapiji dobijao povremeno Ventolin. Druga bronhoopstrukcija nastupa u 10. mjesecu 2018. sa teškom respiratornom insuficijencijom, te je liječen u bolnici do oporavka ( 5 dana) i učinjene su slijedeće pretrage: RTG pluća sa vidljivim manjim sjenama upalnog karaktera (oko radiološke dijagnoze upale pluća se liječnici sa odjela nisu mogli usuglasiti), CRP normalan, dječak je afebrilan, u spirometriji na dan otpusta restriktivno opstruktivne smetnje ventilacije srednjeg stupnja uz pozitivan bronhodilatacijski test, uIgE 576.
Terapija je Salmeterol / flutikazon Cipla 25/125 2x2 potiska tijekom 2 tjedna, zatim 2x1 potisak do kontrole za mjesec dana.

Reakcija na terapiju je dobra, Ventolin nije bio potreban.

Na kontroli je urađen prick test pozitivan na grinje, epitel psa i epitel mačke, te su ustanovljene vrijednosti IgE Dermatophagoides pteronyssinus 298, D.farinae 96, epitel mačke 2,43, epitel psa 1,53.

Metakolinski test, spirometrija i FeNo su uredni.

Prepisana terapija je Flexotide a 125 mcg 2x1 do kontrole u 5.mj., te eliminacija grinja iz mikrookoliša.

S obzirom da u uputsvu za lijek stoji da je maximalna doza 200 mcg dnevno, te da Flexotide 125 mcg nije primjeren za djecu mlađu od 16 godina, molim Vaše mišljenje o prepisnoj terapiji s obzirom na dob djeteta.

Unaprijed zahvaljujem.
LP

Darko Richter, dr. med.

Terapija je sasvim u redu, i uopće nije u konfliktu s uputom za lijek. Treba malo bolje čitati.
Usput, nije moguće da mu je metakolinski test uredan.

mateo18

Postovani,
moze neki kontakt da se narucimo za pregled ili se to moze preko foruma?

Darko Richter, dr. med.

Sken uputnice pošaljite na mail: predbiljezbe.pedijatrija.poliklinika@kbc-zagreb.hr
Netko će vam se u roku od 3 dana javiti s potvrdom o narudžbi i dodijeljenim terminom. To će biti od 18.4. o.g. na dalje, četvrtkom.

Katarinavg

Poštovani već se tri godine borim s astmom. Utvrđene su mi i alergije. Na miris cigareta, životinja, nafte, parfema i svih malo jačih mirisa imam jak kašalj i dosta otežano disanje. Koristim ventolin i budelin. Što da učinim da mi to ne smeta toliko?

Darko Richter, dr. med.

Treba bolje liječiti astmu. Ili popraviti tehniku inhalacije, ili povisiti dozu inhalacijskog kortikosteroida, ili umjesto Budleina, uzeti kombinacijsku terapiju, npr. Seretide, Symbicort, Relvar Ellipta.