Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Dijagnosticiranje alergijske astme

djevojčicalili

Poštovani,
djevojčici od 8 godina je prije mjesec dana dijagnosticirana alergijska astma (pozitivan Prick test na brezu, trave, pelin i ambroziju). U očitanju Prick testa piše sljedeće: histamin 6 mm, dlake psa i mačke 3 mm, pelud trava 5 mm, breza 5 mm, ambrosia 5 mm, artemisia vulgaris 5 mm. Test na lijesku, grinje negativan. Ukupni IgE 117. Liječnica je rekla da alergene koji su bili pozitivni na testiranju ne treba potvrđivati iz krvi, sam Prick test je dovoljan. Uoči testiranja je imala simptome rinokonjuktivitisa, a 5. dan od Prick testa počinje jako kašljati pa je uvedena terapija Flixotide 125, 2x1 potisak i rečeno da se vjerojatno radi o alergijskoj astmi s preporukom da se na jesen učini ventolinski i metakolinski test. Inače je ventolinski test prije 4 mjeseca bio negativan ( učinjen je u sklopu liječenja virusne upale pluća). Pitanje br. 1. Postoji li mogućnost da metakolinski test ne potvrdi astmu? I drugo pitanje, smije li se dijete cijepiti protiv difterije, tetanusa i dječje paralize, te nakon mjesec dana s Priorixom (cijepljenje koje je trebalo obaviti pred polazak u školu), a s obzirom na, zasada, dijagnozu astme te izolirani manjak imunoglobulina A (manje od 0,2).
zahvaljujem na odgovoru

Darko Richter, dr. med.

Pitanje br. 1. Postoji li mogućnost da metakolinski test ne potvrdi astmu? - Mogućnost uvijek postoji, zato se test izvodi.
Pitanje br. 2. Smije li se dijete cijepiti protiv difterije, tetanusa i dječje paralize, te nakon mjesec dana s Priorixom (cijepljenje koje je trebalo obaviti pred polazak u školu), a s obzirom na, zasada, dijagnozu astme te izolirani manjak imunoglobulina A (manje od 0,2). - Smije.

ivanakarla

Poštovani,

Djevojčica u dobi od 9 godina počela je s čestim nakašljavanjem i uključena joj je inhalacijska terapija sa ventolinom 3 dana i šalje se pulmologu na pregled radi alergološke obrade. Doktorica je uradila nalaz Ige 92 (N<52) i alergotest na inhalacijske alergene : kućna prašina U 2mm, E 20mm. Bris nosa na eozinofile + . Otpušta se kući uz preporuku korištenja Flixotide 50 spey 2x1 potisak, ventolin sprej 2 potiska po potrebi. Nakon toga odlazimo svom pedijatru i čitajući optusno pismo , ona odbija dati te lijekove , jer dijete nije za taj oblik liječenja, to treba pratiti , jer joj se prvi put to pojavljuje i nije potrebno odmah uključiti lijekove za asmatičare. Ne daje mi recepte za lijekove i preporučuje mi da ih ne kupujem na ''svoju'' ruku , jer ona vodi dijete i ona će ga pratiti. Neznam što da radim, da li su ovi nalazi alergijske obrade , po Vašem mišljenju , za ove lijekove. Dijete ima problema sa nakašljavanjem samo kad je velika vlaga. Svi drugi nalazi su uredni.

Darko Richter, dr. med.

Nakašljavanje nije astma, a nalaz prick testa je negativan, tj. nema alergije. Ja bih, dakle, rekao, da po ovom kako je napisano, dijete nema astmu.
Ali, po običaju, očekujem da ste prešutili nekoliko bitnih stvari, a meni se ne da postavljati potpitanja. Tako da je ovaj odgovor samo toliko dobar koliko i pitanje.

ivanakarla

Doktore,

To je sve što piše na otpusnom pismu iz bolnice nakon 7 dana bolničke terapije. To je sve što je doktor pulmolog uradio od nalaza. A ja da postavljam pitanja i potpitanja našim doktorima, tko sam ja da ih smijem što pitati. Samo kažu mama tko je ovdje liječnik????
Ali dobro , starije dijete je i zdravo , šta su mi radili od mlađeg djeteta. Napravili od njega invalida , od zdravog djeteta. U tri godine tri puta u bolnici, sve gore od gorega, a sve liječnička nemarnost. Prvi put je završio u bolnici sa 18 mjeseci, 3 tjedna u bolnici bez dijagnoze, liječnici neće da priznaju neuspjeh , ''šopaju'' ga sa 5 vrsta antibiotika u isto vrijeme ne bi li ubili uzročnika temperature od 40*C, a po nalazima sve u ''redu '' po njima. Ne znaju što bi ''to'' moglo biti da oni ne mogu otkriti. Meni kao roditelji , gledajući dijete kako ''kopni'' u tri tjedna, vrištim i tražim hitno uputnicu za ZG jer mi je dosta pokusa sa mojim dijetetom . I jedva je dobivam , uz sve uredno plaćano zdravstveno godinama. I dolazimo u ZG u jednom danu sve se postavi na svoje mjesto , Dijagnoza KALA AZAR. A reakcija naših doktora je '' od kud to sadaaaa''. Dijete prima terapiju 10 dana , preporodilo se i vraća se kući i kontrola za mjesec. Sve OK . NAkon toga, ja kao roditelj pušem i na hldano. godina dana poslije , dijete dobiva varičele, odkud to sada, jer je čuvan kao kap vode na dlanu, Ali eto desi se. Doktori , opet naši, hajde mama šta paničariš. Nije to ništa , diječija bolest. Temperatura divlja do 39,5 , ja poznajem svoje dijete, svaki dan trčim doktorima i govorim, ovdje nije samo varičela, ima ovjde još nešto , zakomplicirat će se. Tražim da se bolnički prati , pošto je imao takvu povijest bolesti, imunitet je opao , i bla bla bla. Oni mene doslovno vrate i bolnice, dijete se guši, ne može disati, ali mama ne paničari , idi kući, proće to. Ujutro opet odlazim svome pedijatru i prijetim mu da mi da uputnice se urade nalazi i njen odgovor je citiram '' mama da bi vas umirila , evo vam uputnice, pa maltretirajte dijete'' . Kad su nalazi došli, imate šta vidjeti, rtg pluća katastrofa, CRP 240 , varičelozna upala pluća, hitan prijem u bolnicu. Koliko su se prepali , da su sve moguće magnetne rezonance uradili od straha, šta je to na plućima. A doktorica koja nas je vratila iz bolnice prethodnu noć, doslovno je ''isparila '' na par dana. Da vam ne duljim, i opet nakon toga, doktor pulmolog koji ga je zaprimio, kaže moram ja na simpozij 3 dana, neće mene biti, uključila mu meronem i to smo morali sami financirati ,jer bolnica toga nema , i jedva ga našli u gradu za kupiti. Odlazi doktorica i mi ostajemo sami u bolnici , nema doktora koji ga može nadzirati, nema jednostavno , tako nam rekli. I mi opet preko dragog Zagreba, Na Jordanovcu , prokrijumčarimo naše nalaze ( jer ne smiješ imati nalaze svoje kod sebe) i doktor i h gore pregleda, i kaže ovo je hitno za operaciju, hitno hitno, nalazi su loši treba odstraniti 40 % lijevog plućnog krila. I preporučuje nam doktora kirurga koji to može odraditi ovdje, jer transport u ovakvom stanju dijetetu bi naškodilo. I doktor kirurg za plućne bolesti, zahvaljujemo mu se do neba, spasi malog pehistu ,( kako ga doktori prozvaše- jer on je kriv, a ne oni što su ga doveli u to stanje) od sepse i ne daj Bože šta je sve moglo još biti. Ali bitno je da je doktorica morala na simpozij i da je dijete ostavila bez nadzora 3 dana , da se samo spasi. I nedaj Bože da smo mi postavljali pitanja i potpitanja tada, ko da smo smijeli . Nego šuti , dobro je moglo je i gore biti , tako oni kažu . A ja sada imam kući malog heroja, koji bi vrlo rado da nema takav nadimak, već da ima doktore sa znanjem kojih se ne plaši i ne sumlja u njihovu dijagnozu svaki put kad im ode na pregled. Ovdje je u nas sve virus , virus, a kad se zakomplicira, eh pehista, ti si nam specifičan slučaj. Samo nažalost , ima puno tih pehista, bolje i tako ih nazvati jer ko će priznati da je doktor, a pogriješio. Zato doktore, ja se od sada samo U Boga uzdam , jer ova dva slučaja su me dobro stresla, i uvjerila sam se u neznanje onih koji se busaju da sve znaju, a opet im ne smijem postavljati pitanja i potpitanja jer ko sam ja , samo roditelj laik. I tako dobijem otpusno pismo, bez pratećih nalaza i slika rtg i ultrazvuka i šta još ne, jer to ne smije u moje ruke. Samo šturo napisano otpusno pismo, iz kojeg nitko ništa ne zna , opet ja prepričavam šta je i kako bilo. Uvijek nanovo. Zato sam i Vama prošli put napisala podatke iz otpusnog pisma sa '' dijagnozom '' i lijekovima, a ja kao roditelj laik kažem da nije astma , nego nešto drugo , navodila sam ja njih da rade druge nalaze, štitnjače recimo, a oni na mene , mama što vam je kakva štitnjača. A tko će dati uputnicu, to je trošak za zdravstvo i sve se svodi na taj trošak i tu kuvertu i tu komercijalu. '' Za to ovdje u nas vrijedi pravilo - ako imaš možeš se nadati zdravlju, ako nemaš crkni. Veliki pozdrav doktore Vama i Vašoj ekipi jer netko od Vas gore je alarmirao doktora kirurga ovdje i on je odradio sve da spasi malog dječaka. A za curicu , idem dalje privatno, pa ću javiti koja je nova dijagnoza. POZDRAV. Oprostite na velikom postu i na mojim jadikovkama o zdravlju i zdravstvu.

Darko Richter, dr. med.

Nisam pogodio "u sridu", ali jesam "u dva". Pitanje koje ste postavili za kćer, motivirno je nekakvim lošim iskustvima sa sinom. I to sam trebao znati, jer je vaše pitanje visilo . bez vidljivog razloga zbog kojega je postavljeno baš takvo i tako. No, odgovorio sam vam, i ti držim i dalje, tj. da iz navedenih podataka nije moguće zaključiti da dijete ima astmu, već obrnuto, da je nema. A da li ima još što, što se tiče izravno kćerke, a ne sina, to ja ne znam, a znate vi, i time je doseg mojeg odgovora ograničen.