Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

pogoršanje astme?

kateng

Dijagnosticirana mi je astma 4.stupnja 2002. g. (imam i alergije-2004. g sam bila na kožno testiranje trave (ježevica, mačica, livadna vlasnjača, raž, repak) 10x10; korovi (crni pelin, limunđika, crkvina) 6x6;histamini 3x3; kućna prašina 7x7; dermatophagoides 6x6; pelud trava 8x8; pelud korova 6x6; pelud stabala 4x4; RAST- secifični IgE-d1 raz.2=2,91; g3 raz.5=64,1; g6 raz.5=62,3; g8 raz.5=68,7; w1 raz.3=5,15; w19 raz 2=1,01 a Rist- ukupni IgE je bio 480 ). Svake godine krajem 12. ili početkom 1. mjeseca sam hospitalizirana 3- 4 tjedna zbog pogoršanja astme.Prije mjesec dana sam opet hospitalizirana na plućnom odjelu zadarske bolnice zbog pogoršanja astme( pozlilo mi je u kući bilo je noćnog buđenja iako sam na stalnoj terapiji letizena i symbicorta oko 8 sati ujutro me počelo gušiti i hitno u bolnicu ) od terapije sam 15 dana intravenozno primala geramicin i pila avelox 400; aminofilin + solumedrol 80 mg x 2, inhalacije atroventa x 2, lanzul, syngular, letizen i difulkan zbog gljivica koje su se iz usta spustile u pluća te symbicort turbohaler 3x2 udaha. Imala sam i težak napad hiperventilacija i grčenje koji je trajao 15-ak minuta. Skinuli su me sa intravenoznih ljekova i pustili na kućnu njegu – uz terapiju medrol 8 mg x 2, letizen navečer, lanzul i difulkan ujutro, 3x2 udaha symbicort turbohalera + udah po potrebi, međutim meni je stalno prisutna temperatura od 37,2 do 37,7 prije 7 dana se uzlupalo srce i visok tlak (inače sam niskotlakaš cca 100/60/75) otkucaji 112 a tlak 165/115 «valja od lijekova» dr. je rekao da smanjim medrole na 4 mg i da smanjim unos tekućine da bi se trebalo regulirati kroz par dana.Tlak i dalje varira od 130-165; od 95-120. Kod otpusta L=19,5, Erc=4,63, Hb=146, Hct=0,443, MCV=95, Trc=335,Limfo=18, Mono=6, Glu=8,4, S=8, K=3, Urea=9,0, Kreat.=100, Na=141, K=3,0, Kolest.=7,1Trig=1,44, Bil. ukupni =,2, AST=14, ALT=17, S-ALF=58, GGT=21, LDH=202, CRP=1,3, igE=367, Fe=24, UIBC=48,T3=1,37, T4=104, Tsh=1,88, CEA=0,6, CA 15-3=11,9; Urin: Krv(U)=trag, Proteini(U)=trag, pH(U)=5,5, Spec. Tež.(U)=1,030. Lkc(U)=17, Erc(Sed)=10, bakterije(Sed)=dosta; ABS: pH=7,400; pCO2=5,70; pO2=8,40; satO2=92%, Pv=1,27, INR-e=0,88, aPTV=19, TV=18, Fibrinogen=2,4, D dimer(mikrog/L)=106; spirometrija uredna( FEV 1 92%, FVC 95%) kao i difuzija 93%.

Molim za savjet, unaprijed Vam hvala !

Sa Štovanjem,

Katarina iz Zadra

Darko Richter, dr. med.

Imate očitu alergijsku astmu. za alergijsku astmu terapija je inhaalcijski kortikosteroid, ili kombinacija inhal. kortikosteroida i dugodjelujućeg beta-2-agonista.
Osim što su vam dijagnosticirali teži stupanj astme, što sigurno predisponira vašim stalnim tegobama, najčešći uzrok tih stalnih tegoba koje traju unatoč terapiji, jest nejasnoća u vašoj glavi što točno imate i što je bitno za liječenje.
Što imate utvrdili smo u prve dvije rečenice. A što treba raditi: sigurno nikakav Letizen, Lanzul i Diflucan. To vas neće spasiti od astme. Od astme će vas spasiti inhalacijska terapija, prikladno odabrana i, još važnije,uistinu dobro udahnuta. Ako vam nije dobro na Symbicortu, onda me čudi da vas nisu prerveli na Seretide. Ja bih na vašem mjestu uzeo Seretide 500, diskus, 2 × 1 duboki udah. Međutim, ako ne znate dobro udahnuti, i nitko vam to nije do sada pokazao, onda je badava sve skupa. Jer, lijek djeluje u plućima, a ne u diskusu, niti na zubima, niti u ustima, niti u ždreijlu, a nekma prašak iscuri u sobu dok ga još nisu niti udahnuli. Mislim da vi nemate pojma o tehnici udisanja lijeka.