Atopijski dermatitis

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Ad

vesna33

Moja petogodisnja kcer od rodenja boluje od atopijskog dermatitisa. Sada smo u losoj fazi i vec postajemo ocajne jer nista ne pomaze. Po preporuci jedne dermatologice prije dvije godine dobila je kremu advantan+garamicin kojom sada vec mazemo 10 dana i vidi se tek neznatno poboljsanje. Bojim se jos mazati jer mi se ovo cini vremenski dugo . Sto mi je za ciniti? Jel moguce da ne reagira na kortikosteroide ili bi trebali promijeniti kremu? Hvala

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Još koji dan možete mazati, ali ne duže. Možda bi mogli pokušati s lokalnim imunomodulatorom, npr. Elidel kremom. Ovu kremu možete mazati i duže vrijeme, jer nije kortikosteroid.

vesna33

Hvala Vam na odgovoru. Cula sam za tu kremu, ali mislim da moramo pricekati jer u njezinoj grupi u vrticu vladaju vodene kozice. U slucaju da ih dobije na koji nacin tretirati kozu i jel se takvoj djeci daju antivirusni lijekovi kako se stanje koze nebi jos vise pogorsalo.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Onda je bolje da pričekate. U principu ne bi trebali antivurusni lijekovi, ali se u tom slučaju konzultirajte i s Vašim pedijatrom. Ako dobije sada vodene kozice, razmislite i o cjepivu koje je vrlo učinkovito.

vesna33

Zbog ovakvog njezinog stanja dali je moguce napraviti u bolnici pregled dermatologa bez narucivanja? Hvala

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

U pravilu, za slične slučajeve, potrebno je naručivanje. Ostalo, ovisi o procjeni nadležnog liječnika.

vesna33

Ipak je dobila vodene kozice i po preporuci infektologa pila je virolox tako da su bile u blazem obliku. Stanje koze sta se tice ad se pogorsalo pa me interesira koliko treba proci vremena od izbijanja( njoj je sada 10 dana ) da bi mogli opet poceti mazati sa kortikosteroidnim kremama ? Hvala

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Pričekajte barem još 2 tjedna.

ksena0690

Poštovanje,
imam atopijski dermatitis i koža lica i ruku mi je jako suha, kontracepcijske pilule yaz pijem skoro 2 godine zbog jajnika i poremećaja hormona. Nekidan sam čitala o celulitu (koji se s vremenom pojavio) i palo mi je na pamet da mi je zbog yaz-a koža još više suha i ispucana i da ne mogu funkcionirati bez vazelinske masti, jer izbjegavam beloderm. Zanima me, dakle, je li moguće da mi se baš zbog uzimanja yaz-a stanje kože pogoršalo?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Mislim da pogoršanje nije povezano Yaz tabletama.

Dario_Q

Poštovani,

imamo devetomjesečnu bebu koja ima atopijski dermatitis. Praktički je zahvaćeno cijelo tijelo s tim da
je najizraženiji na obrazima. Tijekom boravka u dnevnoj bolnici rađen joj je Prick test te specific IgE testovi,
te smo dobili nalaz da je dijete alergično na orašaste plodove. Pošto supruga doji i ona je izbacila orašaste
plodove iz prehrane. Ono što smo mi primjetili je da se atopijski dosta pogoršao uvođenjem dohrane.
Na neke namirnice je imala posebno jake reakcije. Npr, nako što smo djetetu dali kašicu od svježih jabuka,
nakon desetak minuta je oko usta dobila jaki osip. Kašica od banane je izazvala povraćanje. Nedavno smo
uveli u prehranu teletinu nakon koje nam se također čini da se osula po tijelu. Odlaskom na kontrolu kod
pedijatrijskog dermatologa, odlučila je da će nas poslati na Prick test na jabuku, bananu i teletinu te ponoviti
Prick test na mlijeko jer je po njenom mišljenju moguće da prvi test koji je na mlijeko bio negativan, nije bio
točan.
Ono što nas brine je što imamo osječaj da stalno pokušavamo liječiti posljedicu a ne uzrok. Nisam doktor, ali
iz nekakvog iskustva kojeg smo nažalost morali proći sa djetetom, čini nam se da je njen atopijski dermatitis
jako povezan sa hranom. A ako ćemo tako jednu po jednu namirnicu testirat čini mi se nikad kraja djetetovoj
patnji.
Moje pitanje je sljedeće. Da li možete na temelju ovih informacija dati savjet da li bi bilo dobro napraviti nekakvu
širu alergološku analizu. Vidio sam da postoji Alergo-detector test / ImmunoCAP iSAC koji testira na stotinjak
alergenih komponenti i koji je navodno 99% točan. Htjeli bi na bilo koji način olakšatiti djetetu koje stvarno
jako pati.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Atopijski dermatitis nije isključivo preosjetljivost na hranu, ali ona je vrlo često prisutna i pogoršava AD. Najpouzdaniji su prick testovi na pojedine namirnice, a drugi (a pogovoto takvi "široki"blunk testovi nisu toliko pouzdani.