Atopijski dermatitis

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

kreme bez kortikosteroida

Ema

Štovani!
Moj sin star 20 mj. ima neurodermitis i nakon liječenja kortikosteroidima koji mu kratkotrajno pomognu i kremom Eucerin s 10% uree i A Derma exomega nakon čije primjene mu se crvenilo vrati, liječnik mi je rekao da kupim ELIDEL. Koristim ga 15-ak dana, na nekim mjestima mu se povuklo crvenilo, a recimo na leđima mu se stalno pojavljuju novi ekcemi i strašno ga svrbi (noću se budi i stalno se češe) iako koristim i Fenistil kapi. Zanima me postoje li još neke kreme bez kortikosteroida?
Molim Vas lijepo za savjet.
Unaprijed hvala!

dr. Krešimir Kostović

Osim Elidela (pimecrolimus) postoji i lijek iz iste skupine tzv. topičkih imunomodulatora: Protopic (tacrolimus). Ostalo su sve neutralni pripravci za njegu atopijske kože poput Exomega i Eucerina koje i Vi koristite. Drugih aktivnih lokalnih pripravaka koji nisu kortikosteroidi za liječenje AD nema.

mama

Poštovani,
ispričavam se što se miješam u Vaš posao, no što je s kremom Parfenac? Naime, ta krema nije kortikosteroidna a mome je djetetu jako pomogla. Usput, je li Vam poznato da li njezino dugotrajno korištenje ima kakve posljedice?
Hvala i isprike još jednom

Ema

Smije li maleni ići na sunce dok koristim Elidel (naravno da ga ne mislim izlagati između 11 i 16h) i trebam li ga mazati nekom kremom sa zaštitnim faktorom, koji bi to trebao biti zaštitni faktor? Možete li mi preporučiti neku kremu?

dr. Krešimir Kostović

Dok koristite Elidel ne bi dijete smjeli izlagati suncu. Ono što možete napraviti da Elidel koristite samo navečer i uz to preko dana zaštitni faktor najmanje 30 ( npr. linija za djecu od Eucerina).

Ema

Hvala na savjetima!