Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Bakterije u urinu

lulicm01

Dječak, 11 g, ima kronične bakterije u urinu: enterocook, listerija, a sada i klebsiella pneumoniae 1 000 000 CFU/ml (svi nalazi iz Klaićeve). Terapija: antibiotik, zatim ponovo ista bakterija u smanjenom broju ili neka druga, ponovo antibiotik i ...vrtimo se u krug više od godinu dana. Klinička slika djeteta: temp. 37 do 37,4, nedovoljan unos tekućina, apetit- nikakav, povremeno bolovi u mišićima, umor, razdražljivost, blijedilo. Molim Vas, koje pretrage treba obaviti da se prekine taj krug prije nego se bakterija proširi na bubrege ili sl? I odakle listerija u urinu (urin je ponovljen 2 puta uz svu potrebnu higijenu)? Unaprijed zahvaljujem.

Darko Richter, dr. med.

Morate otići nekom nefrologu. Ovo što pričate ravno je nebulozi.
Mene nalazi savršeno ne zanimaju, jer, skoro nijedan zdravstveni problem ne reflektira se u svom najbitnijem dijelu u jednom nalazu.

lulicm01

Slažem se sa Vama. Zasigurno postoji neki problem koji ne mora biti nužno vezan s urinom ili bakterijama. Problem je što naš lječnik smatra da nije potreban nikakav drugi spec. pregled i da se sve liječi antibioticima. Zna se desiti da dijete pije antibiotik i 2 puta mjesečno. Pitam se da li postoji neka institucija kojoj se može obratiti jer smatram da lječnik djeteta nije dovoljno stručan i kompetentan za takav posao?
Smatrate li Vi, jer mi je vrlo stalo do Vašeg mišljenja, da je potrebna kompleksna obrada djeteta, i koja? S poštovanjem.

Darko Richter, dr. med.

Djetetu treba napraviti kvalitetan (pouzdan, lege artes - po pravilim struke), urin i urinokulturu, ureu i kreatinin u krvi, te ultrazvuk mokracnog trakta. To bi bilo za pocetak, a to se moze napraviti, npr. u Zagrebu, u nekoj djecjoj bolnici (Rebro, Vinogradska, Klaiceva), ili privatno (npr. Poliklinika Helena, mozda i Sabl - ne znam da li imaju nefrologiju, itd.... - raspitajete se sami).

bojana78

Pozdrav iz Osijeka! Imam djevojčicu od 8 godina koja konstantno ima problema sa mokrenjem i urinoinfekcijama. Naime, vrlo teško kontrolira mokrenje, što me brine jer je već prilično velika da bi se to događalo. Doktorica tvrdi da je to normalno, iako se meni čni da baš i nije. Zadnji nalaz urina pokazao je E.coli 10 (3) / ml, SE 3-4L , 2-3 E. Nisam stučnjak, ali smatram da bi to trebalo riješiti, jer toj bakteriji definitivno nije mjesto u urinu. Molim vas, recite mi na koju stranu da se uputim, nefrologu ili...? Unaprijed zahvaljujemj!

Darko Richter, dr. med.

Ovo sto ste naveli, uredan je nalaz urina i urinikulture.
Mokrenje u krevet, ili ;ak u gacice po danu, (enuresis nocturna i enuresis diurna) nisu normalne pojave u dobi od 8 godina, i to bi trebalo obraditi s vise od jednog urina i urinokulture.