Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

cijepljenje pneumokok / vod.kozice

jelena77

dobar dan,
moje dijete ima 17 mjeseci. prije 2 mjeseca cijepili smo ga prevenarom radi opetovanih upala grla / nosa. sada bismo trebali ponoviti cijepljenje prevenarom. ako umjesto prevenara, sada dijete cijepimo cjepivom pneumo 23, hoće li to biti u redu? hoće li onda ovo prethodno cijepljenje prevenarom uopće imati efekta?
kakvo je vaše mišljenje o cijepljenju protiv vod.kozica?
hvala na odgovoru.
jelena

Darko Richter, dr. med.

Sada ga treba docijepiti Prevenarom, a nikako Pneumo 23 - ovaj se moža dati tek nakon navršenih 2 g. života. Razlgo je što je prije te dobi slabo djelotvoran, a ne što bi smetao Prevenaru.
Moje mišljenje o cijepljenju protiv vodenih kozica je pozitivno. Tko se želi cijepiti, neka se cijepi. Danas se i u preadolescentnoj dobi preporučuju dvije doze, tj. jadna nakon navršenih 12 mj., a druga s 4-6 godina, slično kao i kod MMR.