Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

dojenje i gripa

darija

Ako majka ima gripu da li smije dojiti dijete starosti 25 dana)?
Da li se može prenijeti gripa na dijete? Što činiti?
hvala

Dr. Darko Richter

Ako majka ima gripu, onda je skoro sigurno da ća je dobiti i dojenče, i to ne preko mlijeka, već prvenstveno kapljičnim putem. Prema tome, irelevantno je da li je pri tome dojite ili ne. Jedino, gripa (influenca) je obično blaža u djece, u smislu da su teški bolici prostriranost i opće slabosti rijetki, ili ima drugačiju kliničku sliku (npr. bronhiolitis). Inače, nisam čuo da je stigao val gripe, a ako do toga dođe za koji mjesec, bit će to virus uglavnom sličnih svojstava kao i ranijih godina. Cijepite se protiv gripe, bez obzira na dojenje, ili, ako tako hoćete, upravo zbog toga.