Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

escherihia coli kod bebe

Drazen

Postovana,
dijete moje prijateljice staro 4 mjeseca ima u mokraci E.coli Pedijatar je prepisao antibiotik Amoksiclav (nakon uradjenog antibiograma).Sta je prouzrokovalo postojanje E.coli u mokraci (musko dijete) i kako to lijeciti??? Srdacan pozdrav i unaprijed zahvalan

prof dr sc Ana Votava-Raić

Poštovani, E. coli česta je bakterija u urinu; važan je i broj kolonija, pa tako nije svaka bakteriurija istovremeno patološka. Osim toga, bakterije mogu biti samostalna pojava, a mogu biti praćene i drugim nalazima u mokraći (npr. povećan broj leukocita, eritrocita, pojava cilindara itd.). Bakterija u mokraćni sustav dolazi najčešće iz područja anusa (tzv. ascendentni put), može biti i prateći nalaz nekih anomalija i sl. Stoga, odgovor na Vaše pitanje nije tako jednostavan. S obzirom da je dijete dobilo antibiotik, vjerojatno je da se radilo o patološkoj bakteriuriji koja treba liječenje i kontrolne pretrage poslije završetka ordinirane doze lijeka. U slučaju opetovanog nalaza ove ili drugih bakterija u urinu i/ili pojave drugih patoloških nalaza, svakako je potrebno konzultirati pedijatrijskog nefrologa koji će izvršiti potrebnu obradu. Možete se obratiti Zavodu za nefrologiju Klinike za pedijatriju u Zagrebu, na Šalati (01 4552333; kućni 318). Srdačno Vas pozdravljam.