Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Koji antibiotik?

Franka75

Mom djetetu je brisom nosa i grla dokazana infekcija streptokokom BHS-A . Antibiogram je pokazao osjetljivost jedino na klindamicin i eritromicin.
Naša pedijatrica se odlučila za klindamicin ali on postoji jedino kao ampule i kao kapsule koje otpadaju jer je dijete još malo. Pokušala sam ga naći i u inozemstvu ali nema.
Budući da eritromicin postoji kao sirup biste li se vi odlučili za njega kako bi dijete izbjeglo dobivanje injekcija dva puta dnevno osam dana?
Hvala unaprijed.

Darko Richter, dr. med.

Ja bih dao azitromicin (Sumamed, 12 mg/kg kroz 5 dana)
No, zanima me što na antibioramu piše za penicilin?

Franka75

Penicilin i sve ostalo osim klindamicina i eritromicina 0. Oni +++.

Darko Richter, dr. med.

Onda ostaje azitromicin (Sumamed).