Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

kozice

TAŠA

Moj Luka ima šest mjeseci. U ožujku je dobio vodene kozice koje je bez problema prebolio. U travnju je redovno cjepljen, međutim jučer sam čula da cjepljenje može biti neuspješno, ako ne protekne bar tri meseca od preboljenih vodenih kozica, što pedijatar nije spomenuo. Molim da mi odgovorite da li je to što sam čula točno.

Dr. D. Richter

To što ste čuli nije točno, i nema razloga da vam vaš pedijatar spominje nešto na što niti ne pomišlja. Vi mislite da je možda u pravu netko tko vaše dijete ne cijepi, a ne mislite da je u pravu onaj koji vaše dijete cijepi. Za vašu informaciju, preboljele vodene kozice nisu nikakva konatraindikacija za cijepljenje, čak, štoviše, one su dokaz da organizam uspješno reagira na infekt i tim više smo sigurni da će cijepljenja biti također uspješna.

ivana

moje šestogođišnje dijete ima vodene kozice, kraste su se uglavnom očistile, ali me muči problem da li će joj ostati vidljivi ožiljci, jer su se na tim mjestima pojavile lagane bijele (koje izgledaju kao kožica) površinske kao "krastice". Nisam sasvim sigurna da li su te kraste otpale same ili ih je ona sama skinula.
Da li se može kupati u moru i izlagati suncu?

Dr. Darko Richter

Neće ostati nikakvi ožiljci, ali treba ipak pripaziti da kraste otpadnu same, a ne da ih dijete razgrebe i da se još inficiraju, jer tada je zacjeljivanje dugotrajno, a manji ožiljci se ne mogu isključiti.

ivana

Poštovani,
zahvaljujem se na odovoru, željela bih još samo pitati ako ispod kraste koja nije sama otpala (na čelu) ostane rupica, da li će se ona s vremenom popuniti ili će ostati vidljiva.

Dr. Darko Richter

Neće ostati trag.