Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

mastocitoza

mama

Nasoj curici se vec u dobi od neki mjesec-dva pojavila kvrzica na vratu, s tim da je koza na tom mjestu bila malo crvena. Pedijatar je rekao da ne djeluje zabrinjavajuce i da preporuca da se ne
dira i da se javimo ako nastupe kakve promjene. Nedavno (sad joj je 19 mj.) je ta kvrzica promjenila oblik, kao da se spljostila, pa smo upuceni u kirurga koji je rekao da je ta tvorba u
kozi, odvojena je od podloge i uputio nas dermatologu. Dermatolog je napravio biopsiju, ciji je nalaz sljedeci:
Ortokeratoza i neizmjenjen epidermis. U pregledanom koriju nalazimo oskudne do srednje guste limfohistiocitarne infiltrate i neizmjenjeno vezivo. Giemsa: bojanjem po Giemsi
nalazimo u infiltratu pojedinacne stanice s metakromatski obojenim zrncima. Zakljucak: buduci da u preparatu nalazimo
pojedinacne stanice s metakromatski obojenim zrncima (mastociti), tesko se odluciti za definitivnu dijagnozu. Ipak, ukoliko postoji korelacija s klinickom slikom i eventualno pozitivan
Darierov znak mogla bi se utvrditi uputna dijagnoza.

Dermatolog je rekao da je to najverovatnije mastocitoza i da ce najvjerovatnije proci samo od sebe i da se za sad ne terbamo zabrinjavati i uputio nas da napravimo diferencijalnu krvnu
sliku.

Napominjem da osim ovoga dijete ima problema sa neurodermitisom na licu (ako to moze imati veze s
ovim) i osim nekoliko upala grla i uha koje je prebolila ove zime (inace pohadja jaslice) nema drugih zdravstvenih problema.

Molimo Vas za komentar.
Unaprijed hvala

prof. dr. sc. Ana Votava Raić

Cijenjena gospođo, mastocitoze čine veliku grupu prilično različitih bolesti, s kojima Vas - za sada - ne bi trebalo zamarati. Nalaz koji ste naveli nije specifičan, ali zahtijeva praćenje kod dermatologa, to više što dijete ima atopijski dermatitis koji se treba liječiti i kontrolirati. Da li postoji neka veza između ove dvije promjene ? - Veza je moguća; mastociti se nalaze u koži, a kod atopijskog dermatitisa postoji određeni "nemir" stanica. Moja Vam je preporuka: nemojte se brinuti, ali vodite dijete na kontrole (i ev. terapiju) kod dermatologa. Mnogo pozdrava.