Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Opstipacija, alergije, slab apetit

ciknasta

Poštovani doktore,

moja curica stara je 15 mjeseci, trenutna dijagnoza je nespecificirana proteinsko-energetska pothranjenost.
Nakon rođenja i prvih 6 mjeseci starosti napredovala je uredno. Uvođenjem krute hrane počeli su se pojavljivati problemi. Prvo je to bio dermatitis na području koljena, zglobova na nogama..
Nakon toga je povratila kašicu u kojoj je bio keksolino i keks, zatim je na kravlje mlijeko reagirala urtikarijom. Sa 9 mjeseci se počeo nazirati motorički zastoj, i to vidljiva hipotonija donjih ekstremiteta. Sa 12 mjeseci se jasno vidjelo da nešto nije u redu. U periodu od 9 do 12 mjeseci dobila je 250 grama na težini, ne može stajati na nogama, slab tonus mišića. Cijelo vrijeme nakon uvođenja krute prehrane počele su se javljati konstipacije, koje su se jasno počele viđati naon nakon 8 mjeseca života. Nije imala veliku nuždi po 7-10 dana i bila je jako tvrda u velikim kuglama i crne, naftne boje!

Sa 13 smo mjeseci hospotalizirani TD 74 cm (25 - 50 c.), TM 7700G (< 5 c.), genetički nalazi uredni, doktori dolaze do zaključka da je riječ o nutricionističkom problemu.
Prick test pokazuje; pozitivna proba (histamin) 5, negativna proba (0.9% NaCl)2, jaje 5, mlijeko 3, pšenično brašno 2 (neg), žitarice 3.

Cijelo vrijeme prati nas tvrda taman stolica sa stalnim konstipacijama, noću se cijeli taj period budi vrišteći u jednakim periodima. Vrištanje kreće iz sna, jako, prodorno i naglo od cca 2 do 5 ujutro u periodu kroz 3 mjeseca, od 9-12 mjeseci života!

AGA, EMA IMUNOGLOBULINI I RAST NA KRAVLJE MLIJEKO: u izradi!
Do sada smo dobili samo nalaz gdje se vidi slijedeće: Imunoglobulin G 3.51 L g/L, Imunoglobulin A 0.16 L g/l, Imunoglobulin M 0.34 L g/l. Prema istim nalazima potvrđena nam je alergija na kravlje mlijeko!

Iz nalaza: ABS. pH 4.42, p CO2 4.4, pO2 13.3, HCO3 21.4, BE -3.1,
KKS; E 4.18, Hb 110, Htc 0.33, MCV 78.5, MCH 26.3, Trc 318, L 6.4, neutr 20, li 67, mo 10, eo 3.
Urin: uredan nalaz,
BIOKEMIJA: AST 91, ALT 17, AF 263, GGT 13, CK 64, LDH 298, GUK 5.8, urea 4.7, kreatinin 17, ukupni proteini 68, albumini 48.2, kolesterol 4.62, trigliceridi 1.46, Na 139, K 4.6, Cl 106, Ca 2.63, Mg 0.98, P 1.49, Fe 16.0, feritin 28.7, Zn 14.1, Cu 17.1, Amonijak 44.8, laktati 3.76, Folna kiselina 33.0, kobalamin 232.9, homocistein 6.7
STOLICA NA MASTI POZITIVNA; na pkrob negativna
Koprokultura, stolica na parazite i lambije negativno
Hemokult: negativno
UZV gornjeg abdomena i bubrega: uredan nalaz

Pušteni smo kući sa preporukom eliminacijske dijete bez jaja, mliječni propravak zamijenili Aptamil Pregominom, uz redukcijiu žitarica!

Nakon dolaska kući dijete je počelo napredovati. Mjesec dana dok smo se držali stroge prehrane počela je jesti, otvorio joj se apetit i stolica je polako počela dobivati smeđu boju, svijetlo smeđu. Počeli su periodi od 3 dana opstipacije pa 3 dana čiščenja i tako zaredom. Uglavnom periodičke izmjene opstipacije i čićenja!

Sa 14 smo mjeseci otišli napraviti biopsiju. Doktori su sumnjali na celijakiju iako ona nikada nije imala proljev, nema napuhan trbuh, njezini simptomi su to što ima stalne konstipacije, ne napreduje na težini i ima vidljivo slabe donje ekstremitete, hipotoniju mišića, i samim time ne staje na noge! Nakon što smo došli kući zadobila je upalu grla, vukla 2 tjedna, pa izbijanje zubića, ali je drastično zatvorila apetit. Prije biopsije imala je 3 glavna obroke i barem jedna međuobrok, no sada smo trenutno na jedva poštenom jednom obroku. Traži tekućinu ali odbija jesti. Naime, krene jesti uzme par žličica i naglo staje, buni se, ruka na usta. Kao da se prerano zasiti, ali svaki dan kao da manje jede. Stalno traži tekućinu, i nje pije uvijek prilikom nuđenja ali ne jede, nema apetita i opet konstipacije. Stolica je svijetlo smeđa, konstrukcije kao mekani plastelin. Nakon Prolax čepića ne kaka odmah, nekada djeluje drugi ili treći čepić ali se ne očisti skroz,imam osjećaj da izbaci samo taj "plastelinski" vrh u kojem je zabijen čepić.

Inače prilikom svake konstipacije osim što odbija jesti primjećujem da jako podriguje. Čim nešto pojede, popoje odmah jako podriguje i sve joj se okice zacrvene koliko podriguje.
Isto sam primjetila da se jako znoji na području vrata leđa i vrata, prilikom spavanja pogotovo!!!

Obzirom na situaciju odlučila sam za Zagreb, u Klaićevu i Rebro sa svim nalazima jer vidim da je nešto muči, Ne jede, nervozna je, mijenja raspoloženmja, razdražljiva i nemogu joj nikako omekšati stolicu.

Molim Vas iz srca Vaše stručno mišljenje i pomoć.

Od srca hvala!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Obzirom na sve navedeno preporučam da se javite na Rebro, u ambulantu za metaboličke bolesti (Prof Barić ili Dr Sarnavka).