Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Ortopedski ulošci za djecu

Željka

Poštovani, pregledom ortopeda u dječjem vrtiću ustanovljeno je da dječak od 4.5 godina ima blago spušteno stopalo i sugerirano je nošenje ortopedskih uložaka i određene vježbice za stopala, na što sam kao roditelj i pristala. No, nakon toga čula sam i mišljenja nekih drugih stručnjaka da do 7. godine života nisu potrebna nikakva pomagala za korekcije stopala, pa sam trenutno pomalo zbunjena. Željela bih čuti i Vaše mišljenje. Zahvaljujem. Željka.

prof. dr. sc. Ana Votava-Raić

Cijenjena gospođo Željka, određena mišićna slabost u prve tri godine života smatra se fiziološkom pojavom. Ova hipotonija uzrokom je relativno ubrzom zamaranju djeteta, tzv. X ili O- nogama, kao i blago spuštenim stopalima. Kasnije mišići očvrsnu i navedene se promjene povlače. U dobi Vašeg djeteta (iako i to može biti individualno) teško mi je reći da li je promjena još uvijek fiziološka. Stoga Vam preporučujem da poslušate mišljenje pedijatrijskog ortopeda (po mogućnosti, jednog) koji je znatno kompetentniji od mene. Srdačan pozdrav.