Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

otitis media

vedran1

Dječak je star 2,6 godina. Zadnje dvije godine učestalo ima dijagnozu otitis media ac supp bill.Od veljače 2006 konstantno je bolestan ( upala srednjeg uha i laringitis)bez pauza .U kolovozu prošle godine napravljena mu je adenoidektomija, a zatim u studenom učinjena je obostrano i antromastoidektomija, zatim je je potvrđen GERB na Kantridi , te je uzimao Zantak . Učinjena mu je 6 puta paracinteza .Ustanovljeno je također da je alergičan na mljeko pa uzimamo sojino i progomin. U travnju ove godine bila je readenoidektomija.Prije mjesec dana počeo je piti Augmentin (četri bočice). Svaki put kad se razboli liječenje mu traje po mjesec dana .Inače ima cijevčice , ali uho mu konstantno curi. Doktor na ORLu nam je preporučio pneumo7. Koja je razlika između pneumo7 i prevenara? dali je naše dijete previše staro za cijepljenje sa prevenarom (obzirom da se preporuča cijepljenje u dobi do godinu dana)? Dali ga je bolje cijepiti prevenarom ili pneumo 23? Na koji ga način cijepiti i gdije kupiti cijepivo? Živimo u Puli .Dali se cijepivo nalazi u slobodnoj prodaji u Italiji? Konstantno mu curi iz nosa zeleni sekret i ima bakterije neizmjenično Haemophilus influenzae ilii Streptococcus pneumoniae , ponekad u uhu , oku i nosu istovremeno. Dali nam preporučujete cijepljenje , obzirom da su ga doktori okarakterizirali kao rizično dijete koje bi trebalo cijepiti, a cijepiva nema...

Darko Richter, dr. med.

Nisam čuo za pneumo 7, osim ako netko pod time ne misli na Prevenar. Ali, s obzirom da dijete ima 2 g. 6 mj., indicirano je dati Pneumo 23. Njega ima u apotekama, registriran je u Hrvatskoj (kao, uostalom, odnedavno i sam Prevenar). Svakako bi billo dobro vidjeti obriske nazofarinksa bakteriološki, učiniti krvnu sliku i imunogllbuline, no, ponavljam, ne treba čekati s Pneumo 23.

vedran1

Sada ste me stvarno zbunili... Jer po preporuci imunologa preporučeno mu je dati pneumo 7 ( odnosno prevenar) Sama njegova pedijatrica je u dogovoru sa jednom lječnicom iz Zagreba dogovorila da bi se prvo dao prevenar a za 2 mjeseca bi išla revakcinacija sa pneumo 23. Dali je to u redu ? ( napomena: kod njega su učestale samo upale uha i NIŠTA DRUGO / osim blagog laringitisa ponekad- kojeg liječimo Claritinom).
Kako kupiti cijepivo u Hrvatskoj kad su mi danas u ljekarni potvrdili da je to nemoguće? Da ga nema !
Dali se mogu obratiti nekoj određenoj dobavljaču?

Darko Richter, dr. med.

U dobi od 2 g 6 mj. daje se Pneumo 23. Cjepivo je odavno registrirano kod nas, i, u slučaju vašeg djeteta, ide na privatni recept kojeg ispisuje vaš liječnik. Košta oko 80-100 kn. Neke skupine ga dobivaju besplatno, on nije u njima.
Prevenar se također može dati i sada, tj. u dobo od 2-5 godina, pa poslije osvježiti s Pneumo23. I to je u redu, djelovanje cjepiva protiv onih sojeva sadržanih u Prrevenaru (7 za razliku od 23 u Pneumo23) bit će nešto brže i temeljitije po ovoj shemi, ali ne i z aostatak od 16 sojeva iz Pneuma23. Prevenar ovdje zastupa PharmaSwiss d.o.o. Zagreb. Uredno je registriran u Hrvatskoj, košta oko 400-450 kn. Ne bi bilo loše učiniti onu osnovnu imunološku obradu koju sam vam spomenuo.