Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

pitanje

maja

Poštovani,
Kod 2,5 godišnje djevojčice pregledom i urinom je ustanovljen vulvovaginitis (u urinu malo bakterija, leukociti 8, sedimentacija 20, nema proteina i nitrita) i za svaki slučaj se također traži urinokultura. Djevojčica samo češće piški, nema tegoba ni temperature.Drugi dan nismo uspjeli propisano uzeti urin pa ćemo probati sutra. Može li to ipak biti i mokraćna infekcija i da li je stanje opasno budući da dok ne dođu nalazi ima samo terapiju lokalno mastima?

Dr. Darko Richter

U slučaju sumnje na uroinfekciju potrebno je urin uzeti lege artis, tj. po zakonu struke, a to nikako nije kod kuće, već se treba javiti u nefrološku ambulantu neke od bolnica/klinika za dječje bolesti.