Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Pneumo 23 + cjepivo protiv gripe

J.S.

Poštovani dr. Richter,

najljepše Vas molim za informaciju da li se djetetu od 3,5 g. može dati u istom danu cjepivo protiv Pneumokoka i gripe (naša pedijatrica nije sigurna).
Naime, iz brisa uzetog 08.10. je dijagnosticiran Steptokok pneumonia iz brisa, te je uzimao Sumamed 3 dana: 9.,10. i 11.10.
Danas (22.10.) smo ponovno dali bris u laboratorij. Da li se dijete može cijepiti 26.10. protiv gripe i pneumokoka, ako se pokaže da je bris u redu.

Hvala najljepša.
J.S.

Dr. Darko Richter

Može se cijepiti u istoj viziti s oba cjepiva, u dva različita mjesta, a također s može cijepiti i bez obzira na nalaz brisa, ako je klinički u redu. Uvijek preporučujem da se sat-dva po cijepljenju da antipiretik (paracetamol) i po potrebi (tj. ako tempertura i unatoč tome pokaže tendenciju rastu) ponovi za 4-6 h.

J.S.

Puno hvala na brzom odgovoru. Dijete smo cijepili kako ste nas uputili.
Molim Vas još samo recite koliko dugo je potrebno nakon cijepljenja da se stekne imunitet, odnosno da dijete bude "zaštićeno" protiv pneumokoka kako bi ga ponovno mogli dati u vrtić (u kojemu je to i dobio).

Hvala najljepša.

Dr. Darko Richter

3 tjedna.