Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

RTG kod dvogodisnjeg dijeteta

Martina84

Postovani,zbog sumnje na strano tijelo tj. malu bateriju morala sam dijete od 2 godine izloziti rtg-u cijelog probavnog trakta-2 slike.
Kada je panika prosla i kada se ustanovilo da je sve u redu, pocela sam razmisljati je li to zracenje naskodilo dijetetu i hoce li biti posljedica.
Nasla sam da rtg probavnog trakta zraci vise nego rtg pluca npr.
Vrlo sam uznemirena i molim vas za misljenje.
Snimanje je napravljeno u Klaicevoj.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Obzirom da je gutanje baterije po zivot opasno stanje bilo je sasvim opravdano napraviti rendgensku pretragu Ovdje nije rađeno klasično snimanje probave uz uzimanje kontrasta i dulje zračenje (tzv. dijaskopija) već je napravljena jedna snimka, jednaka kao kad se slika bilo koji drugi dio tijela. Klaićeva ima uređaje najnovije generacije koji stvaraju sliku uz vrlo malenu dozu zračenja - dakle nije za očekivati bilo kakvih neželjenih posljedica.

Martina84

Hvala Vam doktore,puno mi znači Vaš odgovor i mišljenje.Sada sam mirnija.Svako dobro i lijep pozdrav!