Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Stanjena stijenka bubrega

mama j

Lijep pozdrav!

Danas smo sa 4-godisnjim sinom išli na uzv abdomena jer često mokri u gaće po danu, skoro svaki put kad ga vodim na WC gaće budu već malo mokre i to traje već skoro 2 godine. Kada smo skinuli pelene sa 2 god i 3 mjeseca to se nije događalo, već je počelo nekoliko mjeseci kasnije te je bilo boljih i lošijih perioda, ali svaki dan gaćice budu mokre bar 2-3 puta.
Nalaz uzv abdomena glasi: jetra, gušterača i slezena uredne sonomorfologije. Desni bubreg dužine 67.9mm, smanjenog parenhima, CHE pravilan, nema znakova hidronefroze. Lijevi bubreg dužine 87.9mm, uredne strukture, CHE pravilan, nema znakova hidronefroze. Mokraćni mjehur ispunjen urinom, uredne debljine stijenke, bez intraluminalnog sadržaja.

Sutra idemo vadit krv i dati urin, također ćemo odnijeti urin na mikrobiološki, a idući tjedan idemo u Klaićevu na neurološku obradu.

Zanima me na što bi ovakav nalaz mogao upućivati i koje bi pretrage VI predložili. Puno hvala!

mama j

ISPRAVAK: Idući tjedan idemo na nefrološku obradu.

U međuvremenu smo vadili krv i dali urin. Krvna slika - povišeni limfociti 55.3 %, sniženi monociti 3.3%. Kemijska pretraga mokraće - proteini - trag, eritrociti - trag, boja žuta.
Sediment mokraće - eritrociti - rijedak, stanice pločastog epitela - rijedak, sluz - nešto. Urinokultura uredna.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prpeoručam daljnju nefrološku obradu, treba detaljnije istražiti funkciju bubrega i mokraćnog mjehura. Mišljenje neuropedijatra je važno obzirom na vrlo složenu inervaciju mokraćnog mjehura.