Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Status subfebrilis već 3 mjeseca

mightymax8

Poštovani
Majka sam djevojčice od 3g. i 4mj. Od 10.mj. 2011.g. po preporuci psihologa uključena je u dječji kolektiv na 4 sata (dg.paraparesis discreta, nespecifična manjkavost koordinacije). Nije bilo problema adaptacije no vrlo brzo uslijedili su drugi problemi... Već oko srijede, četvrtka nosić bi počeo curiti, dijete bi kihalo nebrojeno puta dnevno, temperatura bi bila oko 37.5 pa sam ju (obično )petak ostavila kod kuće. Nakon vikenda nos i kihanje bi se sanirali (na žalost temperaturu nisam mjerila) pa bi ponovno krenuli u vrtić i tako svaki tjedan iznova isti problemi, «oporavak» kod kuće - odlazak u vrić.
2.11.2011. odlazimo kod pedijatrice na pregled jer se temperaturi, kihanju i curenju nosa pridružilo i kašljanje. Pedijatrica je nakon pregleda rekla kako je grlo možda malo crveno no terapiju nismo dobili. 4.11.2011.kašalj se pojačao kao i temperatura te noći pa smo 5.11. završili na hitnoj s temperaturom 39.8, otežanim disanjem, lupanjem srca, povraćanjem uslijed kašlja...što je shvaćeno kao bronhitis i laringitis. Th. SoluMedrol, Sumamed forte 3 dana, Ventolin inhalacije narednih 4dana. Za to vrijeme dijete je «hroptalo i pištalo» pri disanju, žalilo se na bol u prsima, povraćalo je od siline kašlja koji je prestao nakon 4-5 dana pa smo skinuti sa Ventolina. Za to vrijeme smo se borili sa dosta visokim temperaturama koje smo teško skidali (tek uz pomoć Dalsy ) no nikad ispod 37.5. Poslije je prestala kašljati no temperatura je i dalje bila prisutna (do 38.1). U više navrata rađeni nalazi u Domu zdravlja:
5.11. L 8.4 (seg 36, ly 49, mono 13), E 4.76, Hb 132, Hct 0394, MCV 83, Trc 237
10.11.L 7.4 (seg 29, ly 62, mono 5, eo 4),cks bez promjene, Bil 6.2, AST 28, ALT 19,GGT 14
24.11. urin b.o., u sed: L 3-5, E 1-3, nešto bakterija i sluzi
7.12. L 7.4 (seg 21, ly 70, mono 5), E 4.59, Hb 126, Hct 0379, MCV 82.6, Trc 246
Temperatura cijelo to vrijeme u intervalu 37.4-38.2 bez nekih pravila (dob dana), dijete se ponašalo uobičajeno, bez tegoba, normalno je jelo.
12.12. upućeni smo na Kliniku za infektivne bolesti – SE 10, CRP manji od 0.2, L 10.3 (seg 31, ly 52,limfo.reak.5 mono 8, eo 2, bazo 2), E 4.71, Hb 130, Hct 0.390, MCV 83, TRC 276. Uzeta serologija EBV,CMV. Dg Status subfebrilis, Th.simptomatska.
20.12. Dolazimo na kontrolu, gotovi nalazi CRP <0.2, AST 29, ALT 18, LD 248, serologija sve EBV neg. CMV IgM neg., IgG poz. 2.7 IU/ml. Naknadno tražena serologija iz seruma od 12.12.; serologija na M. Pneumonie (protrahiranom subfebrilitetu prethodila blaga resp.infekcija- istovremeno jednako bolesna i majka), rtg srca i pluća. . Na pregledu sve b.o., Ždrijelo ružičasto, blaže hiperemično, jezik manje vlažan, pluća normalan šum disanja, srce akcija ritmična, tonovi jasni bez šumova. Dg. Status subfebrilis Th. Simptomatska a u slučaju kakvog pogoršanja doći odmah. Kontrola s nalazima.
3.1.2012. dolazimo na kontrolu, stanje nepromijenjeno, temperature do 37.6 (niti jedan dan ispod 37), bez novih simptoma bolesti, ELISA EBV CMV negativna, M.pneumonie IgG i IgA negativno, IgM granično 11 U/ml (poz >11, neg<10). Za razliku od prethodna dva posjeta kad smo bili pregledani (ista doktorica), ovaj puta primio nas je drugi doktor koji se baš i nije potrudio objasniti nam «na čemu smo» niti pregledati dijete već je rekao kako sve te pretrage on nebi radio te da sada čekamo da se dijete ponovno razboli (sa visokom temperaturom) pa ćemo onda krenut iz početka (s obzirom da je sada prekasno za bilo kakvu terapiju jer se sve razvuklo).
Tada je postavljena Dg. Medicinsko promatranje i praćenje (opservacija i evaluacija) te Akutna infekcija gornjeg dišnog sustava multiplih i nespecif.
Poslijednjih desetak dana temperatura se uglavnom kreće od 37.7-38.0
Nakon putešestvija po Zaraznoj, otišli smo kod pedijatrice sa velikim upitnikom iznad glave a izašli sa još jednim. Naime, ona je rekla kako ne može reći da je dijete bolesno a isto tako ni zdravo, ne gubi na težini pa ukoliko želim, mogu dobiti ispričnicu da krene u vrtić. Ne znam shvaćate li moju brigu ili ne, no ispričnica i odlazak u vrtić na kraju su ljestvice mojih briga. Smatram kako višemjesečna povišena temperatura (sada već puna tri mjeseca) nije normalno stanje. Što bi Vi, kao liječnik specijalista preporučili; čekati u niskom startu (da temp.poraste do 38.5) ili krenuti nekamo dalje (ako da, kamo)?. Moj je strah tim veći što sam se borila s Mb.Hodgkin IIA koji je sada u remisiji pa strahujem i za svoje dijete (iako nije dokazana povezanost sa naslijeđem). Lijepo Vas molim Vaše mišljenje i eventualno savijet.
Unaprijed zahvaljujem uz ispriku na podužem prikazu tijeka «bolesti».

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Problem vrućice nepoznatog pdrijetla (engl. Fever of unknown origin - FUO) je iznimno složen, i odista može biti uzrokovan cijelim nizom čimbenika - infektivnih uzročnika, autoimunih bolesti, bolesti središnjeg živčanog sustava pa ionim čega se bojite - malignim bolestima. Postupnik (odogram postupanja) je dosta opsežan i ovisi o epidemiološkim podacima, visini temperatura, simptomima i općem stanju djeteta. I na koncu svih pretraga oko 30-40% slučajeva ostane nerazjašnjeno i spontano se izliječi. Iz opsežnog opisa se može reći da nema nikakvih naznaka da postoji problem sa malignim bolestima (a i u praksi sve postane jasno u roku od par tjedana). U ovoj fazi, ako je dijete dobrog općeg stanja, može se čekati. Svakako ne savjetujem ulazak u kolektiv i izlaganje novim infekcijama. U slučaju da se temperature nastave još mjesec dva bez pojave drugih simptoma može se započeti opširnija obrada, no ne bih se ovim putem upuštao u njezino planiranje.

mightymax8

Najljepše zahvaljujem na iscrpnom odgovoru!

Sa štovanjem