Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Štitnjača

Mely123

Poštovanje,

ovako,imam probleme sa štitnjačom od uvijek(hipotireoza,hašimoto plus papilarni karcinom)nedavno dijagnosticiran i operiran.
Imam kćerkicu,2 godine stara,zdrava.
Dali postoji mogućnost da sam tijekom trudnoće nekako njoj prenijela taj karcinom(jer pretpostavljam on je bio prisutan u tom čvoru kojeg sam imala duže vremena)?
Dali bi trebala nekada njoj prekontrolirati štitnjaču(uzv,hormoni vađenjem krvi)??
Znam da se te bolesti prenose nasljedno,pa sam čula da se kao preporuča nekad tamo sa 6,7 godine djeteta obavit te rutinske pretrage..
Dali Vi imate iskustva s tim svime,što savjetujete?

Hvala unaprijed
Lp

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Karcinom niste mogli prenijeti. Postoji povišeni rizik od autoimune bolesti štitnjače te se preporuča napraviti pretraga hormona (TSH, T3 T4 i ev. antitijela štitnjače) najkasnije prije škole. Ukoliko se posumnja na povećanje štitnjače ili prigodom vađenja venske krvi zbog drugih razloga pretragu napravite i ranije.