Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

suho i crveno lice

Ivy

Poštovani,

imam bebu staru 6 tjedana . Pred tjedan dana javilo se crvenilo lica i na dodir je suho i ima sitnih prištića.
Pretpostavljam da se još čisti i mažem bepanthen kremom. Da li je u redu koristiti tu kremu jer nakon nje crvenilo se povuče ili trebam poduzeti nešto drugo?
Srdačan pozdrav

Dr. Darko Richter

Dobro je to što radite, tj. da lice mažete hidratantnom neutralnom kremom kakva je Bepanthen. Meni se čini da bi suhi i crveni obrazi mogli odgovarati ekcemu, prije no "čišćenju", a to mi na neki način potvrđuje i dobar odgovor na Benanthen. Ekcem bi mogao biti predznak sklonosti alergiji. Imate li između vas, djetetova oca, vaših roditelja i ev. druge vlastite djece neke alergijske boelsti (astma, peludna hunjavica, ekcem, urtikarije, ...)? Ako da, skoro sam siguran da je ovo ekcem. Ako dojite svoje dijete, nemojte sami piti kravljeg mlijeka niti jesti jaja, barem 4-6 mjeseci.