Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

voltaren

Poštovani dr. Richter!

Moja prijateljica ima kćer od 14 mj. Malena je prije par dana dobila temp. 39 koju nije uspjela sniziti lupocet čepićima pa joj je pedijatar savjetovao da joj da Voltaren čepić. (I dobila je neki antibiotik, mislim Klavax) Znam da sam ovdje čitala kako vi nikako ne preporučujete davanje voltarena djeci pa vas pitam: što učiniti ako lupocet ne skida temperaturu?
Jel se može dati ibuprofen? Od koje dobi se daje ibuprofen?
Zašto se ne smije dati voltaren, jel to zato što može jako sniziti temperaturu?
Puno pitanja...
Nadam se da ćete odgovoriti jer iznimno cijenim vaše mišljenje.
Nemojte ovo shvatiti kao da "provjeravam" tog liječnika. happy I sama imam malo dijete pa me zanima.

Unaprijed hvala!

Darko Richter, dr. med.

Da roditelji znaju sniziti temperaturu, ne bi im liječnici savjetovali Voltaren. Voltaren doist može oboriti temperaturu do pothlađivanja, i nipošto ga ne preporučujem za djecu. Jednostavno, nije niti potreban. Imate Lupocet / Paracetamol i imate Ibuprofen, dva različita lijeka koja čak smijete kombinirati. No, nema skoro nikakve potrebe niti za kombiniranjem, a pogotovo ne za Voltarenom, ako se zna skinuti temperatura Lupocetom.
Mnogi roditelji, koji se inače ističu .... i dosadnim pitanjima i potpitanjima o svemu i svačemu, a još najviše u svezi s čitanjem uputa uz lijekove, začudno, kao da nikada nisu pročitali uputu uz Lupocet ili Ibuprofen. Redovito daju premalene doze, a k tome, ne primjećuju da toliko obljubljeno liječenje preko šupka, traži i nešto više doze, jer je resorpcija preko zadnjih 5 cm debelog crijeva puno slabija nego preko 5 m ukupnog crijeva. I to je preteško za shavtiti. Dakle, ako mi date težinu djeteta, moći ću vam preporučiti doze Lupoceta, ili Ibuprofena, u sirupu, i u čepiću (samo za Lupocet), pa usporedite s onim što je dijete dobilo, kada nije bilo željenog efekta.

To joj je isto rekla i magistra u ljekarni, ali ona je ipak dala voltaren jer je više vjerovala svom pedijatru.
Inače dijete ima 12 kg. Kolika je preporučena doza za paracetamol, a kolika za ibuprofen?
Slažem se da ima dosadnih i napornih roditelja kako ste vi napisali, ali opet da ja nisam tako dosadna, da ne pitam i čitam sve što me zanima, možda bih i ja svom djetetu dala voltaren. Ovako, zahvaljujući vama, dosad nisam i neću.
Još jednom, puno Vam hvala!

Darko Richter, dr. med.

Za dijete od 12 kg, dao bih najmanje 120 mg Lupocet sirupa (1 žličica od 5 ml),il i najmanje 180 mg Lupocet čepića (dakle 1,5 kom). Ako bih davao Ibuprofen, tada bi doza bila 100 mg (1 žličica od 5 ml).

zp

Poštovani doktore ..

Koju biste dozu paracetamola ( sirupa i cepica ) , te ibuprofena preporucili za djete od 14-15 kg, tj 2 g i 3 mj.. ?? hvala

Darko Richter, dr. med.

150 mg.

pavlov

Postovani dr ako mozete da mi preporucite doze za paracetamol i ibuprufen za djevojcicu od 25kg 8 godina
I naravno koji razmak izmedju mora da bude
Mi njoj stvarno tesko skidamo temperaturu pa vas molim za savjet
hvala vam puno

Darko Richter, dr. med.

250 za paracetamol, odnosno 125 mg za ibuprofen, u razmacima od 8 h.

sejlana

Poštovani,

Koje doze (u ml) Dalsy-ja i paracetamola, i u kojim vremenskim razmacima skidati temperaturu djetetu od 3,5 godine i nekih 15-ak kg? Na koji vremenski razmak se smiju kombinovati?

A doza paracetamola za bebu od 3,5 mjeseca i vremenski razmak? Tako maloj bebi se smije davati samo paracetamol?

Hvala puno!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

150 mg paracetamola, 3-4 x na dan, 3x 3,5 - 5 ml 2x na dan. Za mlado dojenče ne preporučam Ibuprofen. Inače, sve ovo piše u prethodnim postovima a najsigurnije se držati uputa koji je priložen uz svaki lijek.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prije odluke o davanju Voltarena svakako treba pokušati s Ibuprofenom, kombiniranje paracetamola i ibuprofena daje odlične rezultate. tek iznimno, ako dijete na usta ne tolerira sirupe, može se dati Voltaren. Istina, može izazvati nagli pad temperature i hipotermiju.