Akne

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Misljenje?!

nedoo123

Postovani!
Imam 19. godina, prije ~2-3. godine ustanovljena je dijagnoza acne vulgaris.
Tretman koji sam dobio od "drzavne" ustanove je trajao mjesec dana i aktivno sam koristio klindamicin losion i pjenu za ciscenje lica, prema uputama dermatologa.
Na kraju tretmana moje lice je cak bilo i gore. Uz preporuku clanova porodice otisao sam u privatnu kliniku gdje su mi ustanovili istu dijagnozu samo tezi oblik.
Propisali su mi 1. mjesec da pijem amoksicilin i sona kremu, sto sam takodje koristio prema uputama doktorice. Ali opet nista!
Moje lice je masno, doslovno posle par minuta nakon sto operem lice sapunom lice, na licu imam sloj "ulja".
Probao sam i sapun od kozijeg mlijeka, dove cream bar, nivea-in sapun, lahor, vise vrsta baby sapuna i krema.
Ne znam vise sta da radim. Da li akne mogu izazvane alergijom?
Hvala unaprijed.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Liječenje akni je dugotrajno bez obzira gdje se liječite. Akne ne mogu biti uzrokovane alergijom. Preporučio bih liječenje kod jednog dermatologa duže vrijeme (barem 3-4 mjeseca), jer se za kraće vrijeme ne mogu očekivati bitniji pomaci.