Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Alergija

majamajica

Postovani gosp. dr. Richter,

Prvo vam se izvinjavam na opsirnosti, ali ne znam kako drugacije da vam objasnim nasu situaciju.
Djevojcica je rodjena 22.12.2015. godine iz rizicne trudnoce (krvarila sam i imala hemangiom i bila na terapiji do otprilike 25. sedmice trudnoce), sa malom porodjajnom tezinom od 2700gr i 49cm, apgar 10/10. Porod je izazvan gelom jer je plodna voda oticala, a ja se nisam otvarala.
Beba je pocela normalno da doji, ali nakon 3 dana od rodjenja dobila je dojenacku zuticu (koja je lijecena ambulantno) i bila je stalno uspavana, cak se nije ni budila da jede. Morala sam je svaka 2 sata buditi da sisa, s tim da je i tada nevoljko sisala. Imala sam uzasno krvave i bolne bradavice, ragade, ali pedijatri se nisu sa tim zamarali, kao tako ispocetka mora biti . Dojila je nekako 2,5 mjeseca i dobijala prvi mjesec 750gr, a drugi 800gr iako je takoreci bila stalno na dojci, jer je bila bas uspavana i nije efikasno dojila, sve nekako pomalo. Kratko vremena koje je bila budna, stlano je plakala, samo je htjela da je nosimo, pa sam ja pretpostavljala da je gladna. Nekoliko puta je vratila sav sadrzaj u mlazu, povracala je i ostajala bez daha 2 puta, ali ja to jos uvijek nisam povezivala sa GER-om, koji joj je dijagnosticiran tek sa 6 mjeseci. Uglavnom nakon 2,5 mjeseca prelazimo na adaptirano mlijeko koje je ispocetka prihvatila, ali ubrzo nakon toga pocela je da radi isto sto je radila dok je dojila, pomalo bi pila, pa podrigivala, pa opet pila i sve tako dok nije dosla do faze kada je odbila da sisa, osim u snu, tako da je pila adaptirano samo u snu. Uz odbijanje hrane problem je bio cesti neutjesan plac satima, bljuckanje, zakasljavanje, stucanje... Promjenili smo flasica i falsica, kao i vise vrsta adaptiranih mlijeka jer budna nije htjela da jede. I tokom dana sam je morala uspavati da bi nesto popila. Solidno je napredovala, a pedijatra uopce nije zabrinjavalo sto ona samo tako jede, a znalo se desiti i da prevristi po nekoliko sati u komadu, a da nece da jede. I dalje bi povremeno povratila u mlazu, i nije mi nista bilo jasno jer je jela minimalne kolicine.
Sa 4,5 mjeseca sam pocela sa uvodjenjem krute hrane, i samim tim je pocela cesce i povracati. Krutu hranu nije odbijala, vrlo rijetko samo kad bi bila bolesna. Sa 6 mjeseci je negdje pokupila rota virus, i povracanje i proljev su bili strasni tako da smo zavrsili na gastroenterologiji na infuzijama, jer ona nije htjela da unosi nikakvu tecnost. Tada sam doktorici objasnila da ona inace slabije pije, samo na kasiku bi uzimala tecnost, ali da krutu hranu prihvata. Uradjen joj je ultrazvuk abdomena na prazan i pun zeludac i ustanovljeno je da ima GER. Ja sam odahnula, jer sam mislila da mi dijete ima neku goru bolest dok odbija da jede. Od tada nas prati gastroenterolog, bila je i na terapiji Ulcosanom, ali povracanje se smanjilo pa je doktorica iskljucila lijek. Nakon uspostavljanja dijagnoze GER-a prelazimo na AR formulu.
Cijelo to vrijeme od uvodjenja dohrane ona je imala ceste pelenske osipe i candidu (nekad i bakterije) u podrucju genitalija, ali nekoliko pedijatara me uvjeravalo da je sve to zato sto ona ima osjetljivu kozu. Ja sam primjetila da nakon przenog jajeta ima jak pelenski osip, pa sam joj jaje svela na minimalne kolicine i davala samo kuhano. Stolica joj povremeno jako smrdi, a zna imati stolicu i do 3 puta dnevno, nekad 1 nekad 2-3 puta s tim da nekad stolica ima oblik kuglica, nije tvrda ali ima taj oblik a nekad je rjedja. Ovih dana joj je bila i kasasta, pa smo na svoju ruku uradili analizu stolice, i pokazalo je da ima candidu, pa sada uzima terapiju.
Od 8. mjeseca do 12. mjeseca je dobijala po 200 gr mjesecno iako se povracanje svelo na 1 sedmicno, a dobro je jela. Otprilike sa nekih 13 mjeseci ja pretpostavljam da je GER prosao, a ph metriju smo uradili sa 22mjeseca, kada je utvrdjeno da vise nema kiseli GER. Rodjena je sa 2700gr (49cm), a sa godinom je imala 9000gr i 77cm. Gastroenterolog koji je prati se uopce ne zamara sa slabijim dobijanjem na tezini, kaze da je ona jednostavno takva, vitka i sitna.
Cijelo to vrijeme nekako sam sumnjala na alergije, ali nijedan doktor nije nasao za shodno da je testira. Tek sa otprilike 17 mjeseci kada je imala prvu urtikariju su nas poslali alergologu. Alergolog nam je dao uputnice za pretrage, izmedju ostalog za Prick test i alergotest iz krvi na nutritivne i inhalatorne alergene. Prick test je bio negativan, a alergotest iz krvi je pokazao alergije na ljesnjak, zumance, celer, polen lijehe i breze, epitel macke i konja. Prvi put kad je imala urtikariju jela je paradajz i jagodu, pa sam ja pretpostavljala da je na to alergicna, ali specificni IgE je bio negativan tako da sam nakon 2 mjeseca opet joj dala kuhani domaci paradajz i opet je imala urtikariju, tako da sam sad poprilicno sigurna da je ipak alergicna na paradajz.
Otkako je napunila 6 mjeseci borimo se i sa upalama usiju, grla, a dva puta dosad je imala i bronhitis, a imala je i upalu pluca. Najvise me brinu ti pelenski osipi za koje vjerujem da ukazuju na nesto. Nakon urtikarije dobila je i atopijski dermatitis na obrazima, koji tretiramo Mustela kremom i kupkum i zasad je to pod kontrolom. Od otpriliek godinu dana stalno slini, smrca i kasljuca, ali nakon sto joj je ukljucen Singulair mogu reci da manje slini i kasljuca (pije ga vec 2 mjeseca).
Sada sa 22 mjeseci ima 10,80kg i visoka je 90cm. Ja sam jako zabrinuta zbog slabijeg dobijanja na tezini.
Mozete li mi dati savjet sta nam je dalje ciniti? Da li postoji mogucnost da je GER trajao toliko dugo zbog alergija? Da li postoji mogucnost da ona ima celijakiju? Ja vise ne znam sta da mislim i sta da radim, mucimo se sa djetetom kako se rodila, nisam vezana za medicinsku struku i primorana sam da sama trazim uzroke zdravstvenog stanja moje djevojcice.

Hvala puno! Pozdrav iz Sarajeva.

Darko Richter, dr. med.

Po podatcima, ona napreduje točno prema sovjoj nešto manjoj (ali ne sniženoj) porođajnoj težini. Imati na porodu 2700 g, i već sada 10800 je točno koliko treba biti, i malo više.
Nema celijakiju, ali, da budete mirni učinite usput thz. tTg nalaz iz krvi (tkivna transglutaminaza). Ako as to brine, što vaa to već nisu uradili, a siugran sam da su u međuvremenu učinili bezbro krvnih nalaza.
No, ako nema celijakiju, sigurno ima atopiju: sklonost alergijama, i sigurno ima konkretne alergije. Ima i atopijski dermatitis, a možda ima i blagu alergijsku astmu pa joj Singulair pomaže, a još više bi joj pomogao Flixotide ili flutikazon u pumpici preko Babyhalera.
Dijete njezine dobir treba testirati na kravlje mlijeko, bjelanjaka, grinju i pelud trave, te na ono što izgleda indivudualno sumnjivim, a to je u ovom slučaju paradajz. Paradajz može križno reagirati sa kikirikijem i suncokretovim sjemenkama, pa bi i to trebalo testirati. Sve se može uraditi iz krvi, ali još brže i jednostavnije u prick tetu na koži. Ako imatemogućnost tzv. komponentne dijagnostike (component resolved allergy diagnostics, npr. Thermo Fisher Scientific ili FABER ili ISAC ImmunoCAP) onda bi u pitanju alergije na paradajz trebalo napraviti LTP (lipid transfer proteine) Sola l 3, i eventualno Sola l 6 i 7. Pozitivni nalaz, prvenstveno Sola l 3 bio bi potvrda jake alergije na paradajz.

majamajica

Hvala vam puno na brzom odgovoru.

Uradit cemo privatno pretragu krvi na tkivna transglutaminaza, da ja kao majka budem mirna.
Slazem se sa vama sto se tice alergija, da ima ih, ali alergotest od 20 nutritivnih i 20 inhalatornih alergena je pokazao to sto sam vam vec napisala (ljesnjak, zumance, celer, polen lijehe i breze, epitel macke i konja). Alergolog planira da ona ponovi alergotest iz krvi za nekih 6 mjeseci, pa se nadam da ce taj biti pouzdaniji jer ce biti malo starija.
Cekamo kontrolu kod alergologa da vidimo hoce li joj nesto drugo osim Singulaira ukljuciti, a ovaj put je planirala dr da joj ponovi Prick test i nadam se da hoce. Kada se testirala iz krvi, grinja i pelud trave nisu bili na listi alergena, a specificni IgE na paradajz je bio negativan tako da cemo svakako traziti ili uraditi sami te specificne alergene koje ste vi naveli.
Za FABER nisam sigurna da li se igdje radi, morat cu provjeriti. Mi smo njoj paradajz skroz iskljucili iz ishrane, ne jede ga ni u tragovima.

Hvala vam puno na vasem strucnom misljenju! Pozdrav.

majamajica

Hvala vam puno na brzom odgovoru.

Uradit cemo privatno pretragu krvi na tkivna transglutaminaza, da ja kao majka budem mirna.
Slazem se sa vama sto se tice alergija, da ima ih, ali alergotest od 20 nutritivnih i 20 inhalatornih alergena je pokazao to sto sam vam vec napisala (ljesnjak, zumance, celer, polen lijehe i breze, epitel macke i konja). Alergolog planira da ona ponovi alergotest iz krvi za nekih 6 mjeseci, pa se nadam da ce taj biti pouzdaniji jer ce biti malo starija.
Cekamo kontrolu kod alergologa da vidimo hoce li joj nesto drugo osim Singulaira ukljuciti, a ovaj put je planirala dr da joj ponovi Prick test i nadam se da hoce. Kada se testirala iz krvi, grinja i pelud trave nisu bili na listi alergena, a specificni IgE na paradajz je bio negativan tako da cemo svakako traziti ili uraditi sami te specificne alergene koje ste vi naveli.
Za FABER nisam sigurna da li se igdje radi, morat cu provjeriti. Mi smo njoj paradajz skroz iskljucili iz ishrane, ne jede ga ni u tragovima.

Hvala vam puno na vasem strucnom misljenju! Pozdrav.

nervozna91

Poštovani,

Unazad možda dvije godine mi se pojavljuje osip na rukama nalik na sitne vodenkaste plikove, i to uglavnom na prijelazu godšnjih doba, te traje nekih 10-tak dana i nestane samim mazanjem obične kreme za ruke. Isti me svrbi, ali nastojim ne češati, jer bih vjerovatno učinila goru stvar. Ukoliko ne mažem konstantno kremu ( i po nekoliko puta u roku od sat vremena ) pored plikova,koža mi postaje crvena i suha, a svrab se pojačava, ali i to se brzo povlači.

Molim Vas za odgovor da li je upitanju samo neka alergija, ili pak neka kožna bolest.

Unaprijed Vam zahvaljujem,

LP.

Darko Richter, dr. med.

Ne z nam. to je ipak domena dermatlogije. "Samo neka alergija" može biti baš ta kožna bolest.