Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Alergija bez simptoma

yyya

Postovani doktore, imam sina sada trogodisnjak. Sa godinu dana smo primjetili da se ospe od kikirikija te nas je pedijatar poslao na vadjenje nalaza. Tada je nalaz ovako izgledao:
Eozinofilni granulociti( dunger): 460
Imunoglobulin E: 9.63
Alergija na kikiriki: 1.06
Bjelanjak: 0.15
Kravlje mlijeko: 0.09
Soja: 0.17
Poslan je tada i na test provokacije kod dr Curica u Osijek radi cijepljenja. Sve je u redu proslo, nije pokazao preosjetljivost i uredno je cijepljen.

Nedavno nakon pojedenog smokija u vrticu (osuo se), pedijatar ga ponovno salje vaditi nalaze. Sada oni izgledaju ovako:
Eozinofilni granulociti( dunger): 200
Imunoglobulin E: 22.8
Alergija na kikiriki: 1.83
Bjelanjak: 3.67
Kravlje mlijeko: 6.66
Soja: 0.57

Kikiriki je ostao skoro pa nepromijenjen ali me zanima zasto su sada i ove ostale stavke povisene?
Znaci li to da dijete ima alergiju na navedeno?
Da napomenem da maleni cijelo vrijeme od prvog testiranja pije mlijeko, jede jaja i vjerojatno jede i namirnice koje sadrze soju. Nisam nikad na to obracala paznju. Nikad mu nista nije smetalo i nikakvih tegoba nema. Sto dalje?
Trebamo li sad izbjegavati sve te namirnice?
Hvala vam unaprijed!

Darko Richter, dr. med.

Pitanje jest što je od svih tih nalaza istina. Očito se osipa na kikiriki, i to treba strogo izbjegavati, u vidljivom i nevidljivom obliku, a ostale testove treba ponovit prvenestveno u obliku prick testa, i proširiti na aeroalergene. Sve što je do sada tolerirao treba da nastavi konzumirati ko do sada.

LILI2000

Poštovani,

molim vas mišljenje i preporuku
Imam 21 godinu, prije nekih 6 mjeseci počelo me svrbiti cijelo tijelo bez vidljivih kožnih promjena. Nikakve promjene okoline,hrane ili nečeg drugog se nisu dogodile. Svbež je cjelodnevan koji bude više ili manje intenzivan. Nakon nekih tri mjeseca od pojave svrbeža pojavile su sitne ispupčene točkice na gornjem dijelu stopala koje svrbe. Nigdje drugdje nema promjena na koži, osim što se poslije tuširanja koža zacrveni i peče, ali se povuče nakon nekog vremena. Za higijenu tijela koristim neutralne kupke i kreme/losione.
Terapija (kronološki):
U HS ordinirana parenteralna terapija- SoluMedrol i Synopen – bez terapijskog učina
LOM ordinirao Afloderm kremu i Claritine – bez terapijskog učina
Beloderm mast- bez terapijskog učinka
60% Elocem u Excipial liplot – bez terapijskog učinka
Desloratadin tbl 5 mg, 0,0,2 – bez terapijskog učinak

Nalaz dermatologa:
KKS, DKS – b.o.
biokemijski nalazi – b.o.
koagulogram – b.o.
CRP -0.4, Ukupni proteini - 77
SE – 4
elektrofereza proteina u serumu – b.o. osim gama globulini 15.32 g/L, 19,9% H. omjer albumni/globulini 1,33 L
hormoni štotnjače + protutijela – b.o.
bris kože stopala mikološki – negativno
Tri stolice- parasitološki – u stolici nisu nađene ni ciste niti jajašca crijevnih parasita
Urinokultura – bakteriološki aerobno – sterilno, mikroskopski nalaz b.o.
Kvalitativna analiza mokraće – b.o.
E (IgE) – 16,5
Imunoglobin G 14,97
Imunoglobin A – 1,77
Imunoglobin M – 1,20

Darko Richter, dr. med.

kako da ja imam mišljenje, koji ništa ne vidim, a dermatolog, koji sve vidi, i ordinira silu pretrage, nema svoje mišljenje, ili ga vi od mene skrivate. Pecate nešto? Krivi put.

LILI2000

Poštovani,

ne skrivam ništa od vas, samo molim savjet dok čekam idući terrmin kod dermatolga kojem trebam odnijeti još nalaze urina i stolice (koji su uredni). Postoje li još kakve pretrage koje bi pomogle deramtologu da otkrije problem?

Darko Richter, dr. med.

Ako za te promjene vaš dermatolog traži urin i ne znam koje još pretrage, a sve su normalne, onda on nema pojma što vam je. Dijagnoza je klinička, a ne iz nalaza. Pitajte o tome dermatologa na ovom forumu.