Alergije


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 853 | Broj poruka: 4709

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12


Urtikarija poslije antibiotika


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

alenasan

16.05.2019. 21:00

Poštovani prim.dr. Richter,
Dijete (m, 10) je dobilo urtikariju po cijelom tijelu nakon sto je zavrsilo sa Ospenom. Antibiotik je pio 10 dana zbog brisom potvrdjenog streptokoka bh A. Urtikariju je dobio 11 dan, oko 12 sati nakon zadnje popijene doze Ospena.
Je li moguce da je urtikarija alergija na antibiotik, iako se javila relativno kasno? Doktorica bi nastavila terapiju sa ekstencilinom, pa me zanima smije li ga dijete primiti?

Hvala unaprijed.

Darko Richter, dr. med.

17.05.2019. 21:35

Ovo jest osip vezan za Ospen/Silapen, koji je u sastavu penicilin. I često se baš tako javi, dan nakon završene kure.
Sada ne bih jurio se dodavanjem drugog penicilina (Extencillina), jer bi se osip mogao pogoršati, katkada i do guljenja kože. Treba pričekati, i učiniti alergološku obradu - kožno testiranje na Ospen/Silapen i eventualno provokacijski pokus. Nakon odmaka od nekoliko mjeeci ili godina, ove reakcije se u pravilu ne ponove, ali, kažem "u pravilu", pa zato treba zadržati oprez, pogotovo kada je penicilin u pitanju.

alenasan

19.05.2019. 22:55

Poštovani dr., hvala Vam na izdvojenom vremenu i odgovoru.