Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Alergija ili dermatitis

Karen

Imam 20 godina, i zadnjih 3 - 4 godine mi se počelo pojavljivati kao svrbež i isušivanje kože po potkoljenicama, u nepravilnim vremenskim razmacima. Čitala sam o neurodermatitsu pa sam to tretirala losionima za suhu kožu, i malo je pomoglo. Prije više mjeseci mi se pojavilo na kapku ljuštenje kože, nešto slično, samo nije iritiralo, a bilo je u obliko malih bijelih ljuskica. Kako sam stručno vezana uz medicinske laboratorije, napravila sam samo razinu imunoglobulina u krvi, i ispostavilo se da su IgE jako pozitivni. Da li to znači da sam stvarno alergična i kako da odredim na koji alergen? Najviše me brine da li je u pitanju hrana, jer jedem mnogo mliječnih produkata, kao i jaja. Hvala mnogo.

Darko Richter, dr. med.

Trebalo bi učiniti prick test na najčešće grupne i najčepće pojedinačne alergene, kod alergologa. Ako imate mogućnost da uradite specifični IgE u svom laboratoriju, učinite to na grinju, ambroziju, neku najčešće travu (Dactylis, ili Phleum,ili Poa), i epitel mačke. Na hranu niste alergični.

Karen

Poštovani, učinila sam po vašoj preporuci. Ukupni IgE je bio 310,0 UI / L,a pozitivna rekacija je samo na drvo johe, klasa III, vrijednost 15,71 KUI/L. Koliko sam upoznata, nema ga baš često na našim područjima, pa se pitam da li su ove promjene na koži ipak nešto drugo, ili mi je najpametnije otići do dermatologa. Uz napomenu, da nisu uradili test na trave kasnog cvijetanja jer nemaju alergena. Hvala.

Darko Richter, dr. med.

Imate alergijski ili atopijski ekcem ili dermatitis, a osim johe alergični ste na još nešto, ali vas nisu do kraja istestirali. javite se kod dermatologa da vam da kremice i ostalo, i malo savjeta, a možda i kompletira obradu.