Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

alergija - molim savjet

Karla

Poštovani,
'71. sam godište i alergija me prati od malena. Uglavnom me mucilo, a tako i dan danas : kihanje, peckanje ociju, grla i zacepljen nos.(nikad nisam imala problema sa disnim putevima ) Kao dijete sam zivjela u unutrasnjosti (njemacka), a od cca 14. godine zivim na jugu dalmacije.
Lijekove tj terapiju sam pocela primati tek nakon jednog anafilaktičkog šoka kad sam imala nekih 16 godina (iza jutarnjeg tusiranja mi je nateklo lice, a po tijelu sam imala crvene tockice koje su strasno svrbile dok mi je tlak bio skroz pao). Nakon toga sam pocela piti Claritin tablete, Letizen, a usput pijem i kalcij
Osim toga primijetila sam da su mi nakon tog događaja počele smetati jabuke, kivi, smokve, tresnje, visnje i lijesnjak.

Zadnji prick test sam napravila 2002. godine :

INHALACIJSKI ALERGENI
1. Histamin 5X5
8. bakterije 6x6
9. dermatophagoides pteronyssinus 6x6

PELUDNI ALERGENI
1. Poa pratensis 10X10
2. Phleum pratense 8X8
3. Lolium perneae 8X8
4. Dactilylis glomerata 10X10
5. Secale cereale 10 X10
6. Betula pendula 8X8
7.Corylus avelana 5X5
8. Olea Europea 5X5
9. Parietaria 4X4

Od prije 3 godine mi se poceo javiti i alergijski dermatitis na dlanovima i stopalama, pa sam radila i kozni alergo test koji mi je pokazao osijetljivost na nikal, krom i bakar.

Prosle godine sam u prolijece pila Telfast od 180 mg jer mi letizen, claritin kao i telfast od 120 mg nisu nesto pomogli.
Ove godine mi je alergija obzirom na vrijeme puno jaca, oci me jace peckaju, pocela sam (narocito uvecer) kasljuckati, ima dana kada tablete nemaju skoro nikakav ucinak.
Zanima me da li uz te tablete mogu piti jos neke druge ili mi preporucujete neku skroz drugu terapiju?
Postoje li neke kapi za oci koje bi mogla koristiti?
I zadnje pitanje da li obzirom da sam sad na lijekovima postoji mogucnost jos jednog anafilaktičkog šoka kojeg se uvijek bojim pogotovo u ova doba godine.
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Preporučujem vam da uzmete Flixonase sprej za nos, a uz to još i dvije tablete: Singulair od 10 mg k Aerius od 5 mg. To bi trebalo "srediti" stanej u nosu i očima, a i zaštiti vas (tablete) do neke mjere od iznenađenja tipa akutnih urtikarija ili angioedema i anafilaksije u širem smislu. Svakako ne smijete jesti namirnice koje ste naveli - jer, osim što biste se trebali testirati i na nutritivne alergene, iz profila senzitizacije na peludi vidljivo je da ste alergični na brezu, a to znači vrlo vjerojatne unakrsne reakcije s jabukom, celerom i drugim namirnicama.

Karla

Hvala na brzom odgovoru.
Nabavila sam singulair tablete od 10 mg, za nos Tafen nasal dok sam aerius morala naruciti jer je u mojoj lijekarni jos nema.
Zanima me da li bi kasalj koji sam navela mogao biti pocetak astme koju mi je lijecnica 2002. jos prognozirala?
Vezano za testiranje na nutrivne alergene, predlazete li to zbog pokazane alergije na histamin.
Posto je tu hrana poprilicno ogranicena, a meni do sada od svih tih sastojaka (salame, sir, paradajz, jagode....) nista nije zasmetalo (osim voca kojeg sam nabrojila) znaci li to da se mogu nadati nekoj burnoj reakciji na bilo koju od tih sastojaka u bliskoj budučnosti i da bi trebala promijeniti kompletnu ishranu?
I za kraj vas samo jos molim ako mi možete objasniti alergiju na bakterije koja mi se pokazala.
Hvala

Darko Richter, dr. med.

Na histamin ne postoji alergija.
Onja tko vas je testirao na neke bakterije, neka vam to i objasni. To kao alergijska bolest ne postoji.
Kašoaj bi mogao biti znakom astme, ali bi tu Singulair morao efikasno pomoći.-To ćete tek vidjeti za par dana.
Testirajete se na nutritivne alergene, bez filozofiranja, pa ćete onda znati više.

dubrovkinja

Poštovani,
27. mi je godina i alergična sam od 15. godine, inace u obitelji su mi svi alergicni (otac, mama i sestra).
Zadnji alergotest sam napravila 1999. godine i pila sam claritin, letizen. Te tablete mi nisu pomagale, naime pomoglo bi mi kod kihanja ali sto se tice svrbeza ociju, grla i nosa nista, te sam lani pocela piti telfast 180 mg koje su mi pomagale. Buduci da mi je ljetos(u periodu (kad mi je prestalo kihanje i ostali simptomi alergije) kad nisam pila tablete) izbacio osip nakon hrane, sto dosad nije nikad, te sam bila na hitnoj, volila bi ponoviti alergotest. 25. dolazim u Zagreb iz Dubrovnika na jedan dan pa me zanima dali bi mogla dobiti termin u vas i jeli sada vise moguce napraviti alergotest i dali bi ga mogla napraviti kod vas?
Unaprijed hvala

Darko Richter, dr. med.

Možete pokušati.

Karla

Hvala na odgovoru koji me je ipak smirio obzirom da citam da histamin ima i u nekim lijekovima.
Napravit ću svakako test na nutritivne alergene.
Ipak zanima me zasto se onda pravi testiranje na histamin ako ne postoji alergija na to.
Tim vise me zanima jer je isto to napravljeno i mom sinu (danas 7 godina) kojemu se takodjer pokazala osijetljivost na histamin.
Lijep pozdrav

Darko Richter, dr. med.

"Testiranje" na histamin neka ostane mala tajna velikih i malih doktora.

Karla

Poštovani dr Richter,
kao sto ste i predvidjeli nakon uzimanja lijekova koje ste mi savjetovali puno mi je lakse, a i kasalj se smirio. Testiranje na nutritivne alergene kao i na spirometriju sam odgodila za ovo ljeto kad prestanem piti lijekove.
Zanima me samo jos koliko dugo smijem i moram piti Singulair tablete tj da li mogu prestati cim mi se alergija smiri ili ih ipak trebam postepeno smanjiti.
Hvala na savjetu i lijep pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Singulair pijete sve dok vam bez njega ne bude dobro. To morate pogoditi po prisutnosti alergene u pojedinim fazama godine. A ako vam se čini da bi vam bez njega bilo isto tako dobro kao i s njime, možete prekinuti odrešito.