Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

alergija na grinje

jasna

imam kćerku od 5 god. koja je alergična na grinje (15 mm prick test, 7,16 IU/ml IGE RAST).Kad otežano diše liječnici nam daju inhalacije ventolinom. Uzimala je redovito flixotide 2x50 mcg i nije imala nikakvih problema. Sada nam je liječnica preporučila da prestanemo sa tom terapijom i počnemo sa hiposenzibilizacijom kapima.Tri - četiri dana nakon što smo joj prestali davati flixotide čuje se "sviranje" u plućima.
Molim vas da mi odgovorite što vi mislite o hiposenzibilizaciji- hoće li joj to pomoći i trebam li joj uz te kapi davati još neku terapiju. hvala

doc. dr. sc. Tomislav Baudoin

Hiposenzibilizacija se u jednog velikog broja bolesnika pokazala korisna u liječenju alergijskih bolesti . Provođenje hiposenzibilizacije ne isključuje i terapiju Flixotideom, tim prije što rezultati hiposenzibilizacije ne dolaze tako brzo. Vjerojatno će se trebati nastaviti i s Flixotideom.