Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

alergija na hranu - pogoršanje

Melart

Gdje i kako da obavim test o alergiji, intoleranciji na gluten?

Darko Richter, dr. med.

Ovisi tko ste i što vam je: dijete, odrasli? Je li u pitanju neposredni tip alergije, ili dogođeni (celijakija)?

nada6

Postovanje
Da li mozete molim Vas, da mi objasnite, kolika je granica IgE-a? Moj sin ima 3 godine, alergican je na sve vrste mlijeka(kravlje, kozije, sojino) na jaja, ribu, na neko odredjeno voce i povrce, polen, ambroziju, kucnu prasinu, zivotinjsku dlaku, grinje, znaci na jako dosta stvari je alergican. Najveca alergija mu je na Mlijeko(kravlje i kozije). Njegov IgE je od rodjenja s vremenom se povecavao. zadnjinalaz mu je IgE 453IU/ml. Doktorka koja je primila njegov nalaz nije znala da mi da odgovor, koja je normalna granica IgE-a. zato vas molim da mi odgovorite, da li ima nade da ce mu prestati ikada alergija na mlijeko? I koliko je opasno? Unaprijed hvala

Darko Richter, dr. med.

Za 3 godine gornja granica IgE je oko 50 kU/L.
Da li će mu proći alergija na mlijeko (kravlje?) - vjerojatno da.
Da li je to opasno? Ovisi kakve ima smetnje.Tu ste nabajali da ima alergiju na sve na što može i na što inače ne moće imati alergiju, ali, ono osnovno, ili ne znate, ili nećete reći: kakve ima smetnje, i od čega. U alergolgogiji nema "u džuture", već se sve fino mora raščlaniti. Niste vi pozvani da to raščlanjujete, to je dužnost alergologa. Međutim vaša je dužnost da znate da je to nejgova dužnost, a ne da vi oko bilo čega gubite glavu. Jer je i ne množete izgubiti, jer ne znate.

argentar

Postovani doktore,

mozete li dati misljenje o sljedecim nalazima. Pisem iz BiH, u pitanju je dijete 2 i pola godine starosti. Ima dosta crvenila po tijelu, obrazima, ruke i noge. Jaku potrebu za cesanjem, koje rezultira i ranama po tijelu. Dermatolog konstatovao ekcem i atopijski dermatitis srednjeg nivoa.

08.03.2019. uradjen nalaz iz krvi:
Ukupni Ige 212
Pojedinacni Ige pokazuju alergije uglavnom na prehranu, prije svega na jaja, mlijeko, orasaste plodove, citruse, suncokretovo ulje, mijesano meso, jagode, tresnje.

Par mjeseci nakon ovog nalaza, dijete je imalo nekoliko puta oticanje dosne usne i napade kasljanja i povracanja, i to prilikom uzimanja cokolade sa ljesnjakon, uzimanja mahunarki, te nekoliko inhalacija zbog otezanog disanja.

26.12.2019 ponovljen nalaz iz krvi:
Ukupni Ige 2660.
Pojedinacni Ige na prehranu su se takodjer jako pogorsali, ovog puta i na kravlju i macju dlaku, te nesto na trave.

Uradili smo sljedece nalaze iz krvi:
wbs 13.8
neu 3.17
lym 7.81
mono .992
eos 1.59
baso .272

rbc 4.97
hgb 13.2
hct 381.
mcv 76.7
mch 26.6
mchc 34.6
rdw 11.4

plt 278.
mpv 6.18

Cekamo nalaz stolice i urina.

Takodjer smo primijetili da sunce takodjer djetetu jako smjeta.

Hvala vam unaprijed na izdvojenom misljenju.

argentar

Pozdrav,

nalaz stolice:

okultno krvarenje Negativan

Nije izolovana salmonela spp
Nije izolovana shigella spp
Nije izolovana yersinia enterocolitica
izolovana candida spp - znatan broj

Rota virus Ag Negativan
Adeno virus Ag negativan
Noro virus Ag negativan
Astro virus Ag negativan

Jaja crijevnih helminata negativan

Darko Richter, dr. med.

Dovoljno je što se ispričali o reakciji načokoladu (tu ima mlijeka, jaja i kakaoa) i naveli da mu je IgE 2000. Im alergiju na nešto do toga u pokoladi, najvjerojatnije mlijeko i jaje.
Svi ostali nalazi su, kako se ovdje kaže, "bez veze". Treba identificirati alergiju, primijeniti eliminacijsku dijetu, i to je to. Na kravlju dalku ne testira nitko. Ali, ako je alergičan na mačju dlaku, onda ima i aeroalergije, a ne samo nutritivne alergije, i može imati atopijski dermatitis, astmu i alergijsku hunjavicu, i urtikariju. Vi ste mu roditelj, pa znate.

argentar

Hvala na odgovoru.

Nalaze smo radili da se nadje uzrok naglog povecanja alergija. Jos smo dobili da uradimo IgG, IgA, IgM, KS opticku i protocnu fluocimetriju.

Ovdje je uporedba IgE, radjenih u trecem i dvanaestom mjesecu 2019. godine

Ukupni IgE 212 kU/l 2660 kU/l

Egg white 16.41kU/l 53.63kU/l
Egg yolk 0.35 1.38
Cow milk 6.48 8.46
Cow milk UHT 0.52 1.04
What flour 0.43 0.70
Rice 20.13 33.25
Soybean 0.7 21.44
Sesame 1.71 59.98
Peanut 25.38 86.3
Hazelnut 0.35 3.4
Pistachio 5.49 67.24
Sunflower seeds 11.44 43.75
Pumkin seeds 0.35 2.05
Orange 17.0 50.91
Strawberry 3.5 10.45
Apple 0.6 3.4
Mulberry 1.04 12.44
Tomato 0.43 2.05
Potato 0.70 24.06
Onion 0.70 4.49
Peach 1.04 12.44
Cherry 3.4 14.4
String bean 0.52 2.72
Meat mix 2 4.49 9.46
CCD market <0.35 0.53

Darko Richter, dr. med.

Klasične dijagnostičke greške, ali, s tim greškama baktat ćete se vi, a ne vvaš doktor.
Dakle, pretrage se rade na ono, na što je dijete imalo reakciju, te se proširi još samo na ono što bi billi standardni alergeni za dob. U ovom slučaju to su: jaje, mlijeko, kikiriki + grinja i peludi trava.
I tu biste našli ono ćto se oglo očekivati: alergiju na jaje i mlijeko, a možed i neki od ova dva daljnja aeroalergena.
Umjesto toga sada imate cijelu listu, s raznimpozitivnim nalazima, za koje ne znate je li ili nije na njih alergičan. Ne znam ni ja, no ipak vas mogu upozoriti da sada ne iskušavate kikiriki, sezam, pistacio, suncokretove sjemenke. Ima i drugih visokih nalaza, npr. riža, naranča, ... - no morate se sjetiti da li ih je ranije jeo i da li je razvio neke reakcije u roku od par minuta do 2 sata.
Ako ih je tolerirao, onda ih treba na isti način jesti dalje.
Nekritični laboratorij, koji si ordiniraju roditelji "da vide", je jedno veliko zlo. Znatiželja se plaća, a ne koristi nikome.
Tako je lako razboljeti jedno dijete, ali je vrlo komplicirano izvući ga iz te paukove mreže.

argentar

Hvala, izbacit cemo u potpunosti namirnice koje ste naveli.

Darko Richter, dr. med.

Nije problem izbaciti, ali, da li ćete mu nšeto dati, npr naranču, rižu, ako je to prije bez problema tolerirao?

argentar

Postovani,

definitivno smetaju citrusi, to smo se uvjerili licno. Za rizu i krompir nismo sigurni, morat cemo testirati.

Problem djetetu je sto dosta ima problema sa kozom, tj crvenilom, rijetki su dani kada mu je koza koliko-toliko cista.

argentar

Postovani,

dobili smo i sljedece nalaze:

IgG 8.2
IgA u tragu
IgM 1.1

Na nalazu krvne slike za komentar pise Atipicna celija 0.01 (ovako ja mogu da procitam).

argentar

I ponovljena krva slika:

wbc 11.7
neu 2.51
lym 7
mono .803
eos 1.33
baso .030
rbc 4.73
hgb 126
hct 39.1
mcv 82.6
mch 26.7
mchc 32.3
rdw 11.1

od zadnjih nalaze Krvne slike nismo davali mlijeko, orasaste proizvode, mahunarke i rizu.

Darko Richter, dr. med.

Vaše lično uvjerenje da mu smetaju citursi nema medicinsku težinu. Kako mu to smetaju citrusi?
Nalazi krvna slike nemaju puno veze s detaljnijim alergološkim pitanjima, i nisu zanimljivi.

argentar

Postovani,

jedino medicinsko uporiste za citruse citam iz pojedinacnog Ige, koji pokazuje visok nivo na narancu. Iskustveno smo povezali da cim dijete pojede mandarinu, odrazi se na probavni trakt.

Takodjer smo uradili i briseve.

nos i grlo negativni, stopalo negativno. Saka ruke pokazuje stafilokok aureus, sa datim antibiogramom.

Kako mozemo rijesiti ovaj problem na ruci, i da li na osnovu ukupnih nalaze krvne slike koju smo gore naveli, dijete treba piti i odredjeni antibiotik?

LP

Darko Richter, dr. med.

Ne slušate me, ili me ne čujete. Na krivom ste putu. Usput, tajite nalaze, a htjeli biste sa sa mnom loptati. Ja imam dosta vremena, ali na baš toliko da budem laiku na raspolaganju za sparing. Predobar sam.

argentar

Postovani,

Zasto kazete da tajim nalaze. Kako koji nalaz pristize, ja vam ga predocim, bas tim redoslijedom. Imate u prepisci ama bas svaki nalaz koji smo uradili.

Mi smo izbacili sve namirnice koje ste predlozili, tako da se toga pridrzavamo.

Darko Richter, dr. med.

Skoro sve što sam mogao smisliti kao pametno, odgovorio sam vam 29.1.
Čemu vi opet pričate o citrusima? "Odraz" na stolici, nije baš nikakav simptom alergije.
Alergije imaju svoje simptome, ali je problem u sljedećemu: vi, kao i 90% opće populacije, mislite da znate što je to alergija. Mislite da je to ono isto kada netko kaže da je alergičan na punicu, na političara, na japanske aute, cigarete, ili bilo što drugo. Pa krenete iz tog uvjerenja proglašavati "alergije" kod svojeg nedužnog djeteta. Onda odtete doktoru koji o alergijama sluša od vas, pa vam povlađuje. Isto vrijedi i za laboratorij. Alergolog prvo uzme anamnezu, ali ne tako da sluša vas, nego tako da vi njemu odgovarate sa "da" i "ne". To je standardno policijsko isljeđivanje, jer, ako vi krenete pričati sa svojim impresijama i hipotezama, to završi na listi alergena koji obuhvaća sve čega se majka može sjetiti. Možda mislite da je laboratorojski nalaz objektivan i istinit, izvan vaših priča? Grdno se varate.
Gdje vam je prick test na sve te namirnice? To se valjda, prvo uradi, nakon onog "isljeđivanja". Ako nema reagensa za prick, radi se prick-prick, to je čak i bolje, prirodnije i svježije, mada očito manje standardizirano.
Prvo se obratite nekom dobrom alergologu, koji je alergologiju učio iz knjige, a ne u ordinaciji od mama koje tu dolaze. Da je dobar, shvatiti ćete po tome ćete se u razgovoru početi osjećati loše, a nakon toga će on napraviti prick test, i reći vam da je dijete alergično na to i to, ili da nije, a tek u manjem broju slučajeva zatražit će specifični IgE na taj i taj alergen(e).

matmat

Postovani doktore!

Majka sam jednogodisnje djevojcice kojoj se s mjesec dana starosti pocela pojavljivati krv u stolici. Tada je testirana na jaje i mlijeko iz krvi, no alergije su bile negativne, a sa 6 mj raden je prick koji je bio pozitivan na jaja i kikiriki (mlijeko, soja, psenica, gluten su bili neg). Ja kao dojilja tada sam izbacila jaja i kikiriki iz prehrane i stanje se nakon mjesec dana popravilo - krv u stolici se vise nije pojavljivala.
Sa 9 mj probala je jogurt na koji je reagirala povracanjem (8 puta cca 3 sata nakon konzumacije), napravljena je pauza od dva tjedna i kad smo opet probali jogurt, nije povracala, ali se sljedece jutro pojavio sitni crveni osip na trbuhu i u obliku pecata na podlakticama. Tada su ponovljene pretrage iz krvi: igA 0.10, igG 3.89, igE 5.44, igE bjelanjak, zutanjak, psenica, kikiriki, soja, gluten negativni te igE mlijeko 1.05 (2.razred), KKS uredna, hormoni stitnjace uredni i probir na celijakiju negativan.

Tada sam i ja izbacila i mlijeko iz prehrane, a sada s 12 mj ponovili smo prick na jaje i kikiriki koji je nakon 48h bio neg, a nakon 72 h pozitivan. Djevojcica dobro napreduje, doji i jede 3 obroka dnevno+ 2uzine, ima 9100g i 79cm.

Preporuka gastroenterologa je da sam ja i dalje na eliminacijskoj prehrani i da djevojcica ne dolazi u kontakt s alergenima jaje, kikiriki, mlijeko dok svi testovi ne budu negativni.

No, nasa pedijatrica ima drugo misljenje i smatra da je period izmedu 1.i2. godine najbolji za hiposenzibilizaciju i polagano uvodenje alergena. U prilog tome kaze ide i dojenje jer ono jaca imunoloski sustav i ona smatra da je sada pravo vrijeme da krenemo s uvodenjem jaja posto je proslo 7 mjeseci eliminacije i da ga prvo kroz dva tjedna jedem ja pa, ako ne bude reakcije, da ga uvedem postepeno i polako djevojcici. Kasnije, ako to dobro prode kaze da cemo probati i s mlijekom.

Obzirom da su to dva pristupa koja se u potpunosti kose, ja sam zbunjena i bojim se da cu uciniti nesto krivo ako probamo s alergenima, a opet ako ne probamo da ce proci "najpovoljnije vrijeme"kako to kaze nasa pedijatrica, stoga Vas molim za Vase cijenjeno misljenje, ako imate vremena i volje odgovoriti nam.

Od srca hvala!