Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Alergija Na Sirce?

ttmtake

Postovani, pre oko godinu dana dobio sam alergiju koja se javila kao osip u vidu tackica po celom telu i malo vecih plihova po licu.U naredna 3 meseca dobio sam alergiju u istom obliku jos 2 puta, zatim sam uradio test na hranu i spoljne faktore.Testom je ustanovljeno da sam alergican na duvan, posto sam bio pusac ostavio sam cigarete, ali alergiju sam dobio i nakon toga jos 2 puta krajem prosle (2008) godine.Pre izbivanja alergije prva 2 puta sam jeo kupus salatu koja je u sebi imala sirce (inace kupus bez sirceta sam normalno jeo i kasnije bez ikakvih posledica), prdzadnji put kada sam dobio alergiju jeo sam grozdje koje inace nisam jeo bas dugo pre toga (oko 2 godine),a zadnji put sam pojeo ren koji je bio iz tegle i koji je takodje imao sirce u seb i popio casu vina (inace ren i vino nisam konzumirao dugo) , posto su mi prilikom test rekli da je nemoguce imati alergiju na sirce ja u opste nemam ideju nasta bih mogao da budem alergican.Da li je moguce da sam alergican na sirce?

Darko Richter, dr. med.

Nije moguće da biste bili alergični na sirće (sirče? sada sam postao svjestan da ne znam je li to s tvrdim, ili mekim "č", odnosno "ć"blunk. Vjerojatno imate neki oblik kronične urtiakrije, kod koje alergiej ne igraju veću ulogu, već se radi o konzumaciji konzervansa koji mogu posredno aktivirati promjene koje liče isli su skoro identične s alergijsko-urtikarijskim osipima.