Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

astma???

dea1

Sa 30 god. mi je dijagnosticiran alergijski rinitis, RIST163, pozitivni RASTOVI na pelud drveća, trava, 20-30% eozinofila u nosu,kronični sinusitis.
Sad imam 37 god. spirometrija uredna(nešto hiperinflacije parenhima), metakolin pozitivan na 8mg/ml (blagi bronhospazam), ventolin test negativan, kašljem već godinama, nemam noćne smptome. Da li je to astma ili nije ?

Darko Richter, dr. med.

Imate alergijski rinitis, a ostali su nalazi uredni. Ne postoji "blagi bronhospazam" na 8mg/ml metakolina, već samo "singifikantni pad FEV1 ili ne". Očito je nalazu uredan. Nemate astmu, ali čini mi se da niti ne liječite alergijski rinitis kako treba.Uzmite intranazalni kortiksoteroid, npr. Flixonase ili sl., korektno ga ušmrkavajte jednom dnevno, pa javite za tjedan dana kašljete li i dalje.