Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

neumorni kašalj

dodo_4

Imam astmu od ranog djetinjstva. Zadnje vrijeme imam prilično problema, uz terapiju seretide diskus od 250 2x1, singulair navečer i flixonase 2x1, muči me kašalj koji se javlja nekolko puta dnevno a prestaje jedino nakon ventolina. Zadnja spirometrija u granIcama normale, FEV1 93%, FVC 110%, FEF75 83%, FEF50 72%, FEF25 72%, PEF 73%, FEV 1% VC IN 107%, FEF25/75 77%, FEV 1% FVC 87%, MTT 125%. Zbog posla dosta putujem i moram puno voziti što mi stvar dodatne probleme i otežano disanje. Molim vas za savjet i pomoć.
Unaprijed se zahvaljujem.

Darko Richter, dr. med.

Ako dobro udišete Seretdie 250, diskus, ne vidim kako biste mogli imati i dalje smetnje, uz urednu spirometriju. Meni ovo kod vas "miriši" na blagu astmu kojoj i ne treba sva ova terapija, ali, ono malo što bi joj trebalo, treba uzeti korektno, tj. to m ora doći u pluća. Ako ne znate dobro koristiti diskus, uzmite Seretide 50, inhaler, 2×2 potiska PREKO VOLUMATI-A (NE DIREKTNO U USTA). Mislim da vam je Singjulair ovdje sada suvišan, a Flixonase može dalje, ali također trebate se pobrinuti da ga dobro ušmrkavate.

dodo_4

Problem je u tome što kada se smanji doza seretide diskusa, nalaz spirometrije je bio opstrukcija srednjeg stupnja, došlo je do napada astme koji je bio tretiran kisikom i ventolinom u inhalaciji + injekcija solumedrola.

Darko Richter, dr. med.

Onda nema druge nego vratiti se na Seretide 250,diskus, i još jednom (s nekim) provjeriti da li dobro udišete lijek. Naime, morate najprije do kraja izdahnuti, zatim usni dio diskusa obuhvatiti zubima, zatvoriti usnice, primiriti jezik i iz sve snage i što duže možete udahnuti i zadržati dah koliko možete, zatim izdahnuti (ja preporučujem na nos).